Legalább egymillió ember halálát okozhatja egy új veszély, mely a koronavírus kapcsán szabadult rá a világra…
A Duke, a Harvard és a Johns Hopkins Egyetem akadémikusai arra a következtetésre jutottak, hogy az elkövetkező két évtizedben körülbelül egymillió plusz haláleset lehet a lezárások következtében.
A Nemzeti Gazdasági Kutatási Iroda (NBER) munkadokumentuma a Covid-19 okozta munkanélküliségi sokk hosszú távú hatását vizsgálta meg a várható élettartamra és a halálozási arányokra, ami azt sugallja, hogy
“A teljes népesség körében a COVID-19 pandémiát követő halálozási arány növekedése megdöbbentő 0,89 százalék, ami 1,37 millió emberi életet jelent a következő 15, illetve 20 évben.”
A cikket Francesco Bianchi, a Duke Egyetem közgazdásza, Giada Bianchi, a Brigham és Női Kórház Harvard Orvostudományi Kara hematológiai osztályának orvosa, és Dongho Song, a Johns Hopkins Egyetem Carey Business School közgazdásza írta.
A munkanélküliségnek a halálozásra és a várható élettartamra gyakorolt hatásának tanulmányozása a Munkaügyi Statisztikai Hivatal és a Betegségmegelőzési Központok 67 évnyi adatai köré összpontosult.
A tanulmány azt sugallja, hogy a lezárás következtében bekövetkezett gazdasági és társadalmi hanyatlás okozta halálesetek “jóval meghaladhatják a COVID-19 akut kritikus betegségével közvetlenül összefüggő haláleseteket”.
“A világjárvány okozta recesszió veszélyeztetheti a lakosság egészségét a következő két évtizedben,” – teszik hozzá.
“Ezek a számok az előrejelzett amerikai népesség 0,24%-ának, illetve 0,37%-ának felelnek meg 15, illetve 20 éves távlatban.
Az afroamerikaiak esetében 180 ezer és 270 ezer halálesetet becsülünk a következő 15, illetve 20 évben. Ezek a számok az előrejelzett afroamerikai népesség 0,34%-ának, illetve 0,49%-ának felelnek meg 15 és 20 éves távlatban.
A fehérek esetében 0,82, illetve 1,21 millió túlhalálozást becsülünk a következő 15, illetve 20 évben.
Ezek a számok az előrejelzett fehér népesség 0,30%-ának, illetve 0,44%-ának felelnek meg 15, illetve 20 éves távlatban. Ezek a számok nagyjából egyenlően oszlanak meg férfiak és nők között,” –
állapították meg a kutatók a tanulmányukban.
A szerzők azt is megjegyzik, hogy “A napvilágra kerülő adatok alapján valószínűleg az egészségügyi ellátás korlátozott hozzáférése a lezárás ideje alatt, a megelőző ellátások ideiglenes megszüntetése, a munkáltatók által biztosított egészségbiztosítási fedezet jelentős elvesztése és a lakosság folyamatos aggodalma az orvosi ellátás igénybevételét illetően a COVID-19 fertőzéstől való félelem miatt még súlyosabb mértékben befolyásolja a halálozási arányt és a várható élettartamot.”
Hozzáteszik: “Ezeket az eredményeket erős jelzésként értelmezzük, hogy a döntéshozóknak figyelembe kell venniük egy ilyen nagy gazdasági recesszió súlyos, hosszú távú következményeit az emberek életében, amikor a COVID-19 helyreállítási és elszigetelési intézkedéseiről tanácskoznak.”
A megállapítások kiegészítik a már létező számtalan kutatást, amelyek arra utalnak, hogy a “gyógymód rosszabb, mint maga a probléma”.
Forrás: ÚjVilágtudat