A covid-19 csak egy globális sakkjátszma bábuja volt, amivel Kína mattot adott a világnak?
Mindez csak a véletlenek sorozatának műve lenne?
Kínos kérdések a járvány kapcsán, ami egy sokkal magasabb szintű terv meglétére világíthat rá.
Újabb löketet adhat a kínai-amerikai rivalizálásnak a koronavírus, a mérleg nyelve pedig könnyen Peking oldalára billenhet – figyelmeztetnek a CNBC által szemlézett elemzők.
Ez pedig aligha véletlen- csettintenének elégedetten az összeesküvés elmélet hívők, miközben a szkeptikusok tábora szerint az egész cska egy humbug.
De mi az igazság? Valójábn állhat egy terva globális válság és a koronavírus mögött?
„A koronavírus kétség kívül fűti majd a kínai-amerikai geopolitikai feszültséget” – írta Hugo Brennan, a Verisk Maplecroft politikai kockázatelemző cég Ázsia-szakértője. Hozzáteszi: a vírus lesz a következő 12 hónapban a konfliktus fő oka.
„A pandémia valószínűleg felgyorsítja az erőegyensúly eltolódását keletre nyugatról a következő években” – emelik ki az EIU elemzői.
Az elemzők úgy vélik, hogy Kína arra használja majd fel a válságot, hogy „maszk-diplomácia” segítségével terjeszkedjen azokban az országokban, melyeket a leginkább megviselt a koronavírus. Figyelmeztetnek: az ázsiai ország Afrikában, Kelet-Európában, Délkelet-Ázsiában és Latin-Amerikában is növelheti eleve jelentős befolyását.
Ily módon pedig nagyon is sok alapja lehet a különféle konteóknak.
Az más kérdés, hogy jelenleg még nem lehet bizonyítani ezeket telejs hitelt érdmelően.
Két teória létezhet ezzel kapcsolatban:
Mesterséges vírus, mesterséges válság és egy Új Világrend
Ez a változat felveti azt, hogy Kína valóban mesterségesen hozhatta létre a vírust. Vuhanban szándékosan engedték el, ennek bizonyítéka az, hogy ott vonult végig a leghamarabb a járvány, a legkisebb veszteségekkel szinte majdnem az egész világin.
Genetikai úton bebizonyították azóta, hogy “érdekes módon” a világban máshol egy sokkal agresszívabb mutációja terjed a koronavírusnak.
Így a válság ami generálódott, szintén “tervbe volt véve”, akárcsak az, hogy Kína a legyengült, megzuhant tőzsdén elkezd résvényeket vásárolni magának.
Ezzel a jövőben ha újra visszatér a “piac”, óriási hatalmat szerez.
A pillanat uralása, avagy egy globális fenyegetés meglovagolása
Egy másik lehetséges verzió szerint bár a vírus véletlenül szabadult el – vagy egy laborból Vuhanban, vagy egyéb módokon – de a globális fenyegetettséget hamar felismerve meglovagolták ezt a hullámot.
Vagyis uralták a pillanatot, és Kína rájött arra, hogy a koronavírus járvány nagy nyertese lehet, ha megfelelő stratégiai döntéseket hoz majd ebben a kritikus iudőszakban.
Bármi is az igazság, abban sokat egyetérthetünk, hogy az elmúlt hónapokban túl sok volt a feltűnő véletlen…