Több fővárosi és vidéki önkormányzat is segít a bajba jutottakon.
Rengetegen maradtak munka nélkül a koronavírus-járvány következtében.
Az állami bértámogatási program keretében a kieső béreket részben átvállalja a kormány, de több budapesti és vidéki önkormányzat is próbálja segíti az ott élőket.
A budapesti önkormányzatok közül a „Terézváros melléd áll” program azonnali segítséget kínál a munkahelyük miatt bajba jutóknak. A támogatást április 20-tól lehet igénybe venni.
Az Állásvesztési támogatást azok a helyiek kaphatják meg, akik a koronavírus-járvány következtében március 11. után veszítették el az állásukat. A támogatás összege havi 100 ezer forint, és három hónapig jár a jogosultaknak. Krízistámogatást a járvány miatt bajba jutott, alacsony jövedelmű családok és magánszemélyek vehetik igénybe. Legfeljebb háromszor kérhető és összege nem haladhatja meg a 120 ezer forintot. Veszélyhelyzeti bérleti díj-támogatást azok kérhetik, akik a jelenlegi helyzetben nem tudják az albérleti díjukat kifizetni, elveszítették a munkájukat a koronavírus- járvány következtében . A támogatás összege a bérleti díj fele, de legfeljebb 50 ezer forint lehet.
Kőbánya önkormányzata a gyermekekre is gondol, rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermek részére a szülő vagy gondviselő kérelmére minden hétköznap gyermekétkezést biztosít a rászorulóknak. Emellett az idősek számára az önkormányzat biztosít olyan önkéntes segítséget, akik kiveszik a részüket a bevásárlásból, kutyasétáltatásból is.
Az önkormányzat három hónappal meghosszabbította a veszélyhelyzet kihirdetésének ideje alatt lejáró rendszeres szociális támogatásokra való jogosultságot is.
A szociális bérlakásban élő családok, személyek részére is segítséget nyújtanak, aki a 2020. június 30-ig terjedő időszakban a lakbért nem tudja fizetni, annak automatikusan 6 havi részletfizetést biztosít. Mindezek mellett óriási segítségnek számít a rendkívüli települési támogatás. Ezt azok vehetik igénybe, akik háztartásában az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg a 105 ezer forint, egyedül élő esetében a 135 ezer forint összeget.
Újpest is él a rendkívüli települési támogatással, emellett minden 65 év felettinek biztosítanak ellátást. Az önkormányzat minden háztartásba egy darab maszkot is eljuttatott. Létrehoztak egy Újpesti Koronavírus Krízisalapot, amelynek célja a koronavírus-járvány elhárításával és a járvány következményeivel kapcsolatos támogatások, adományok fogadása.
Erzsébetváros önkormányzata azok számára, akik elvesztették a munkájukat vagy fizetés nélküli szabadságra lettek utalva, 57 ezer forintos támogatást biztosít. Azokban a családokban, ahol gyermekeket is nevelnek, ez az összeg 71 250 forint. A veszélyhelyzet kihirdetésének napjáig visszamenőleg átvállalták a szociális étkeztetés házhozszállításának költségeit, három hónapig nem szedi be a bérleti díjat azoktól a vállalkozóktól, akiknek forgalmát érinti a koronavírus-járvány.
A XV. kerületben több támogatás is napvilágot látott. Ilyen a Palota rendkívüli települési támogatás, lakhatási támogatás, adósságcsökkentési támogatás, rendkívüli gyermekvédelmi támogatás. A veszélyhelyzet elmúltával azon Palota Holdingnál helyiséget bérlő vállalkozóknak, akik elvesztették piacuk döntő részét, lehetőségük lesz méltányossági, munkahely megtartáshoz kötött és részletfizetési megállapodások kidolgozására – írja a Pénzcentrum.
Azonban nem csak Budapesten segítik a lakókat, vidéki városokban is próbálnak minden lehetségest megtenni az önkormányzatok.
Szombathelyen az üzleti célú helyiségek bérlőinek április 1-től nem kell bérleti díjat fizetniük, amennyiben a járvány miatt bezárásra kényszerültek. Az önkormányzati segélykeretet 400 millió forintra emelték, 100 ezer forintos támogatást vezetnek be a járvány miatt munkájukat elvesztett családoknak.
Veszprémben segélyvonalakat is létrehoztak az idős polgárok számára, sőt az élelembeszerzést és az egyéb segítségnyújtást önkéntesek végzik. Az egészségügyi és szociális dolgozók számára ingyenes helyi tömegközeledést biztosítanak, az egész város területén ingyenes a parkolás. Ezen kívül alszámlát nyitott a város az adományok felajánlására, de civil kezdeményezések is indultak, amelyek keretében életosztásra, de véradásra is van lehetőség.
Miskolc önkormányzata a felére csökkentette a járványhelyzet miatt nehéz helyzetbe került, önkormányzati tulajdonú ingatlanban működő vállalkozások bérleti díját. A rászorulóknak tisztasági csomagot ajándékoztak, amely tartalmazott szappant és fertőtlenítőt is. Miskolc idegenforgalma is súlyosan lecsökkent, bezártak a fürdők, a turisztikai társaságok. Az elbocsátás helyett a vezetés azonban inkább az átcsoportosításokról döntött, mindenki számára biztosít munkahelyet.
A helyi roma önkormányzat kérésére Lyukóvölgyben víztartályokat helyeztek ki, Veres Pál polgármester intézkedésének köszönhetően, ezzel is segítve azt, hogy a környéken élőknek ne kelljen több száz métert gyalogolni a legközelebbi kúthoz.