Ha nem sikerül végleg eloltania tüzet, akkor a szél akár tovább is hordhatja a radioaktív részecskéket, mint annak idején 1986-ban…
Nemrég több híroldal és az ukrán média is beszámolt arról, hogy lángba borult Csernobil.
Pontosabban a tiltott zónánál elhelyezkedő úgynevezett Vörös Erdő.
Érdekességként fontos elmondani, hogy jelenleg a Földön a Vörös Erdő az egyetlen és legszennyezettebb erdő, mely tele van radioaktív részecskékkel.
Ezek a csernobili atomerőmű robbanása után kerültek oda, a sugárzás mértéke pedig akkora volt, hogy egy órát eltölteni ott egyenlő volt egy halálos ítélettel.
Később ugyan csökkent a sugárzás mértéke, de máig komoly védőfelszerelés szükséges a látogatásához.
Ez az erdő gyulladt ki, mely azóta közel 100 hektárnyi területen is éghet.
A hatóságok nem tudják egyelőre, hogy mi okozta a tüzet, egyesek szrint az illegális helyi szemétégetések tehetők felelőssé érte.
A baj nagyon nagy lehet, ugyanis a lángok miatt rengeteg radioaktív “kötött” részecske szabadul fel a levegőbe, amit aztán a füsttel együtt tovább hordhat a szél.
A probléma az, hogy a füst eloszlását követően is megmaradnak ezek a részecskék, melyek láthatatlanok, és több száz km-re is eljuthatnak,a széltől és időjárástól függően.
A hírek szerint 18 egység és 100 tűzoltó próbálta megfékezni a lángokat, a tűz már legalább 100 hektárt emésztett fel és – mint írták – nagyon gyorsan terjedt.
Helikopterekkel és vízszállító repülőkkel is próbálták támogatni az oltást.
A legfrissebb hírek szerint már nincsenek látható lángok, de itt-ott még parázslik és izzik a terület.
A hatóságok szerint a tűz ellenére nem emelkedett a sugárzás a környéken. Ám az ukrán Yaroslav Yemelianenko közzétett egy videót, amelyen egy Geiger-Müller számlálót tart a kezében – 0.25-nél látható a mérés a videón.
Az ukrán hatóságok is megerősítették a mért adatokat, miszerint “16-szorosára emelkedett a sugárzás a normál értékhez képest a tűz gócpontjában és környékén”.
Az jó kérdés, mi számít szerintük “normálnak” és “környéknek”.
Sokak szerint ez egy európai szintű sujgárveszélyt hozhat magával.
Mások szerint nem lesz ejlentős a hatása, de nem ártanak majd az óvintézkedések.
Ha pedig abból indulunk ki, hogy már 1986-ban is össze-vissza hazudoztak a várható hatásokról, letagadták a súlyos mutációkat és halottakat, akkor ez az egész nem sok jóval kecsegtet.