Nem egyedi eset, a közvélemény még csak a felszínt kapargatja…
A tömeghisztéria és káosz közepette – míg mindenki a porondmesterre figyelt -szanaszét lopták és lopják a társadalmat, eltulajdonított, leadott részvényekkel, fantompénzekkel…
Már megindult a nyerészkedés hetekkel a tőzsde bedőlése előtt, és ezzel bizony jónéhány bennfentes tisztában volt.
Lemondásra szólítottak fel pénteken két amerikai szenátort, Richard Burrt és Kelly Loefflert, aki eladta a részvényeit a tőzsde bedőlése előtt, majd újabb két politikusra vetült a bennfentes kereskedelem gyanúja.
Richard Burr és Kelly Loeffler egyaránt tudta, hogy jönnek az intézkedések a víruspánik miatt.
Tudták, hogy ez hogyan fog majd hatni a tőzsdére, és mintegy kiváltságosnak gondolva magukat kimentették amit kitudtak maguknak.
Az esetük óriási figyelmet kapott, ugyanis rávilágít a világot uraló uzsorahiénák és tőzsdelovagok gátlástalan viselkedésére.
Richard Burr a szenátus hírszerző bizottságának elnökeként naprakész információkkal rendelkezik a járványhelyzetről.
Február 13-án 628 ezer és 1 millió 700 ezer dollár értékben adott el tőzsdei részvényeket, két héttel később pedig – az amerikai közszolgálati rádió (NPR) riportja szerint – egy kongresszusi rendezvényen arról beszélt, hogy az új típusú koronavírus sokkal agresszívebb, mint “bármi más, amit a közelmúlt történelmében valaha is láttunk”.
A kommentárja után kezdődtek meg a Wall Streeten a nagyarányú részvényeladások.
A Daily Beast című portál információi szerint Kelly Loeffler georgiai szenátor hasonlóképpen részvényeket adott el a járvány kirobbanása előtt. Január 24-e és február közepe között 1,28 millió és 3,1 millió dollár közötti értékben értékesítette tőzsdei részvényeit.
A szenátornő péntekre virradóra a Twitteren azt írta: csak három héttel azt követően szerzett tudomást a tranzakcióról, hogy az megtörtént. “Nevetséges és alaptalan támadásnak” minősítette a tényfeltáró riportot, s azt állította, hogy nem ő hozza a döntéseket a tőzsdei portfoliójáról.
Alexandria Ocasio-Cortez New York-i demokrata párti képviselő pénteken “gyomorforgatónak” nevezte a történteket, és lemondásra szólította fel a két politikust. Tucker Carlson, a Fox televízió egyik befolyásos kommentátora úgy fogalmazott: “talán van tisztességes magyarázat arra, amit Burr szenátor tett.
Ha van, akkor ezt azonnal meg kell osztania a közvéleménnyel, de ha nincs, akkor le kell mondania szenátori posztjáról, és eljárást kell indítani ellene bennfentes kereskedelem miatt.”
-írja a Blikk.
Péntek délután kiderült, hogy két további szenátor is üzletelt a tőzsdén a terjedő járványra vonatkozó információk birtokában.
Diane Feinstein kaliforniai demokrata párti szenátorról és Jim Inhofe oklahomai republikánus szenátorról van szó.
Feinstein azzal védekezett, hogy a tőzsdei tranzakciókat a férje bonyolította, akinek egyébként egy biotechnológiai cégben van mintegy 6 millió dollár értékű részvénye.