Döbbenetes felfedezésről számoltak be.
A Drexel Egyetem kutatói egy új anyagot fejlesztettek ki, amelynek beépítése a betonba önmelegedést eredményez, ezáltal képes megolvasztani a havat és a jeget anélkül, hogy sót vagy lapátot kellene használni.
Az új anyag potenciálisan csökkentheti a közutak sózási igényét, és hozzájárulhat az útburkolatok épségének megőrzéséhez.
A sózás a leggyakoribb módszer a jegesedés megelőzésére a havas közutakon, azonban a túlzott sóhasználat károsíthatja a beton- vagy aszfaltburkolatot.
Emellett a víz beszivárogása és megfagyása károsíthatja az utat.
Az amerikai kormány szerint évente több mint 2,3 milliárd dollárt költenek hó- és jégvédelemre, anélkül, hogy figyelembe vennék a hó és jég okozta infrastrukturális károk helyreállítására fordított költségeket.
Az új anyag paraffin-alapú, ami fázisváltó anyag.
Ez azt jelenti, hogy a paraffin hőt bocsát ki, amikor a hőmérséklet csökkenésekor szilárd állapotba kerül a folyékony állapotból.
A kutatók két módszert alkalmaztak a paraffin beépítésére a betonba.
Az egyik módszerben a pórusos könnyűzúzalékot, amelyet a betonba kevernek, előzetesen folyékony paraffinba mártották. A másik módszerben a paraffin mikrokapszulákat közvetlenül a betonba keverték.
A kutatók három útszakaszt készítettek, amelyek közül kettőben különböző módszerekkel építették be a paraffint, a harmadik pedig fázisváltó anyag nélkül maradt.
A kutatás során megfigyelték, hogy az új anyaggal készült betonlapok akár 10 órán keresztül fenntartották a felszíni hőmérsékletet fagypont alatt, így hatékonyan olvastották el a havat és jeget, amelyek rájuk hullottak.