Amióta Nagy-Britannia megmutatta, hogy az Európai Unióból kilépni nem lehetetlen, azóta több más tagállam kilépése mellett, a huxit gondolata is a lebegőben lebeg.
Bár vélhetően sokkal többet beszélünk róla, mint amekkora valós esélye van, Pogátsa Zoltán közgazdász-szociológust arra kértük, játsszon el a gondolattal, hogy hogy is nézne ki a kilépés.
November végén a VSquare értesüléseire hivatkozva írta meg az Index, hogy a Fidesz titokban felmérte párttagsága körében, mit szólnának egy Magyarország EU-ból való kilépéséről indított népszavazáshoz.
Az EU és a magyar kormány között folyamatosan puskaporos a hangulat.
Január végén a Financial Times lengette be, hogy kemény gazdasági és pénzügyi nyomásgyakorlást helyezett kilátásba Magyarországgal szemben az EU,
ha a február eleji EU-csúcson Orbán Viktor kormányfő nem szavazza meg az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós finanszírozási programot az uniós költségvetés terhére.
A miniszterelnök politikai igazgatója szerint az Unió már nem is titkolja, hogy zsarolni akarják Magyarországot, kiváltképp, hogy Magyarország éppen kompromisszumra törekedik.
Zsarolás vagy sem, végül az összes tagország megszavazta az 50 milliárd eurós támogatást az EU költségvetésében, mert az nem fegyverekre megy, hanem arra, hogy Ukrajna ne menjen csődbe
– magyarázta a bizonyítványt a miniszterelnök a szokásos péntek reggeli Kossuth Rádiós interjújában.
A kilépés akkora gazdasági sokk lenne, hogy ahhoz képest a rendszerváltás leányálom volt. Óriási katasztrófa lenne
– foglalta össze tömören Pogátsa Zoltán közgazdász-szociológus a távozás következményeit, hozzátéve, hogy szerinte senkinek sem áll érdekében Magyarországot kivezetni az EU-ból.