Szenzációs felfedezést tettek a tudósok.
1987-ben a Nature tudományos magazinban közzétett felfedezés szerint az öt földrajzi populáció 147 akkor élő emberének DNS-elemzése alapján kiderült, hogy a Homo sapiens származik Afrikából, és az emberiség egyetlen közös ősanyától ered.
A mitokondriális DNS elemzése során, ha a mostani emberek mtDNS-eit összehasonlítják, a mutálódási sebesség alapján megbecsülhetik a mutációk időbeli előfordulását.
Minél kevesebb a megjósolható mutáció az időben visszamenve, annál szorosabb rokoni kapcsolatot feltételezhetünk.
Ebben a folyamatban eljuthatunk egyetlen olyan ősanyaig, akinek mitokondriális DNS-éhez minden vizsgált ember visszavezethető.
A Biblia Évája, mint az emberiség ősanyja, gyakran felmerül, mint megdönthetetlen bizonyíték a teremtéstörténetre és Ádám, Éva létezésére.
Azonban a valóság ennél bonyolultabb.
Az utolsó közös nőnemű ősanya, akit a vizsgált emberek mtDNS-ét analizálva azonosítottak,
nem a Biblia Évája, hanem csupán azon emberek közös ősanyjának tekinthető, akiknek a DNS-ét elemezték.
A kutatás azt sugallja, hogy sokan eredhetnek ebből a közös ősanyából, de ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy a múltban ne csökkent volna le az emberi populáció valamilyen külső tényező, esetleg egy kataklizma hatására.
Az egyik tanulmány szerzője, Allan C. Wilson, javasolta a “Szerencsés Éva” nevet, mivel az asszony mtDNS-vonala 200 ezer év után is fennmaradt.
A Bibliai párhuzam ellenére nem teljesen helytálló azonosítani őt az Édenkert kiválasztott Évájával.
Ennek ellenére izgalmas felvetés, és az emberiség ősanya utáni kutatások továbbra is folytatódnak az ősidők útvesztőiben.