Egy országos tiszti főorvos előterjesztése szerint változtatásokat terveznek az emlő-, vastagbél- és méhnyakrák szűrőprogramjában annak érdekében, hogy növeljék a részvételi arányt.
A javaslat azonban megosztja az embereket.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) által létrehozott szervezet javaslata szerint a szűrőprogramokat át kellene tekinteni, új célcsoportokat kellene bevonni, és új szűrési módszereket kellene bevezetni.
Müller Cecília, az országos tiszti főorvos kiemelte, hogy a szűrések eredményességének növelése érdekében megfontolandó lenne a résztvevők szankcionálása is.
Ezen javaslat azonban még nem találkozott egyértelmű támogatással a szakmai körökben sem.
Bár egyesek szerint a szűréseknek nagy jelentősége van a korai felismerés és kezelés szempontjából, mások aggódnak amiatt,
hogy a szankciók bevezetése esetleg nyomást helyezhet az emberekre, hogy részt vegyenek a vizsgálatokon.
Az országos tiszti főorvos hangsúlyozza, hogy a szűrések célja az egészségesnek érző, tünetmentes egyének időben történő felkutatása bizonyos életkorokban.
Müller szerint olyan vizsgálati módszerek léteznek, mint a vérvétellel elvégezhető PSA teszt a prosztatarák szűrésére, amelyek nem jelentenek nagy terhet az érintetteknek.
A javaslat jelenleg csak tervezet stádiumában van, és még nem született egyértelmű döntés arról, hogy valóban bevezetnék-e a szankciókat azokra, akik elmulasztják a szűrővizsgálatokon való részvételt.
Az indoklás szerint azonban a késői diagnózisok nagyobb egészségügyi erőforrásokat vehetnek igénybe, mint maguk a szűrések.
Ez a javaslat sokakat megoszt, és további megvitatást igényel.
Ön szerint hogyan állna hozzá az ilyen jellegű szankciók bevezetéséhez az ilyen típusú szűrőprogramokban részt nem vevő emberek esetében?