Egy friss tanulmány lenyűgöző információkat osztott meg az oltásokkal kapcsolatban, amelyek megváltoztathatják az oltásokról alkotott felfogásunkat, mind a tudományos, mind pedig a laikus közösségben.
A covid kitörésekor számos országban a figyelem az idősekre összpontosult, akiknél a vírus súlyosabb tüneteket okozott. Ennek ellenére néhány tudományos és hatalmi csoport kezdte ajánlani a fiatalok és gyerekek oltását is.
Costa Rica volt az első ország, ahol a gyerekek számára kötelezővé tették a koronavírus elleni védőoltást, erről beszámolt a BBC.
Más országokban és helyeken szerencsére nem volt kötelező az oltás, csak egyes szakmákban, például az egészségügy területén dolgozók számára.
Azonban egy nagyszabású kampány zajlott a fiatalok oltásáért is. A 5 és 11 év közötti gyerekek a hazai oltópontokon és a házi gyermekorvosoknál is megkaphatták a vakcinát, amennyiben a szülők úgy döntöttek.
Az új tanulmányból az derült ki, hogy az oltások esetlegesen káros hatással lehetnek a gyerekek immunrendszerére. Ez az egyik lehetséges következmény, amelyet nem tesznek nyíltan közzé.
A kutatók azonban rájöttek arra, miért terjed a koronavírus nehezebben a gyerekek között. A berlini DKFZ rákkutató központ szakemberei felfedezték, hogy a felső légutakban a gyerekek immunrendszere sokkal aktívabb.
Már 2022-ben ismert volt, hogy a gyerekek nyálkahártyáján lévő sejtek folyamatosan készenlétben vannak.
Ez az oltásokkal kapcsolatos esetleges immunrendszeri gyengülést nem bizonyítja konkrétan, fontos hangsúlyozni ezt. Ugyanakkor rámutat arra, hogy talán a gyerekeket jobb lett volna “békén hagyni” az oltásokkal kapcsolatban, ahogyan számos szakértő véleményezte.
Az immunrendszer főleg a fiatal korban fejlődik és edződik, minél több kórokozóval találkozik.
Bár vannak oltások súlyos betegségek ellen, a covid, az összes rendelkezésre álló adat ellenére, kevésbé volt veszélyes a fiatalokra és gyerekekre.
A szakértők rámutattak arra is, hogy nem csak az immunsejtek számában van különbség, hanem azok működésében is, amelyek több gyulladást kiváltó anyagot termelnek.
Ez különösen fontos lehet ismeretlen kórokozók esetén, mint például a koronavírus.
Ezek az információk új megvilágításba helyezik az oltások és az oltásmentesség kérdését.
A célzott csoportok és a veszélyeztetettek számára az oltás továbbra is fontos lehet, de a gyerekek esetében ez a tanulmány rámutat arra, hogy a kérdés már a járvány kezdetén is igen megosztó volt.