Ez egy teljesen új hibrid, ami rengeteg kérdést vet fel a múltunkkal kapcsolatban.
Jó eséllyel tehát új emberfajt fedeztek fel a kutatók, mely viseli a Homo erectus, a gyenyiszovai ember és a Homo sapiens törzsfejlődési jegyeit is.
A lelőhelyről 300 ezer éves csontok kerültek elő: egy majdnem teljesen ép állkapocs-csont, egy részben ép koponya és néhány lábcsont.
Ezek alapos morfológiai és a geometriai vizsgálatát követően jutottak arra a kutatók, hogy bizony egyetlen ma ismert, korábban élt emberfajra vagy ma élő embertársainkra nem hasonlítanak tökéletesen.
A kínai kutatók szerint a maradványok egy olyan fajra mutatnak, amely egyaránt volt felmenője a ma élő embernek és a neandervölgyinek.
Az iflscience.com cikke szerint az egyik alapvető különbség a ma élő emberek állkapcsa és a megtalált, 300 ezer éves állkapocs között az, hogy utóbbinak nincs valódi állcsontja.
Ez pedig inkább a középső pleisztocén embereihez teszi hasonlatossá a leletet semmint mondjuk John Travoltához. De emellett még számos olyan része van a csontoknak, amelyek ősi, Homo erectus eredetre utalnak.
A Homo erectus 1,8 millió évvel ezelőtt alakult ki Afrikában és csak 200 ezer éve tűnt el miután eljutott Ázsia és Európa területeire is.
Ugyanakkor az arccsontjai a most megtalált leletnek sokkal inkább a modern emberére hasonlítanak.
Ez pedig arra utalhat, hogy 300 ezer évvel ezelőtt számos modern eleme megjelent már a ma élő embernek az akkori emberpopulációkban.
A kutatók szerint a most előkerült leletek egy harmadik leszármazási vonalra utalnak az emberi törzsfejlődés tekintetében a Homo erectus, a neandervölgyi és a gyenyiszovai ember mellett, ami nagyon közel állt a Homo sapienshez.