A vezetők totál kiakadtak. Durva bosszú jöhet amit az egész ország “szívhat meg”.
Az uniós csúcson a magyar és a lengyel kormány hat órás vita során elérte, hogy két, a migrációval kapcsolatos, általánosságokat tartalmazó bekezdés kerüljön ki az elfogadott szövegből.
A lépést zsarolásként értékelték.
Magyarország és Lengyelország szembefordul egész Európával, amikor gátolja a kompromisszumot a menedékreform ügyében, ám semmi érdemit nem tudtak elérni az obstrukcióval a kétnapos brüsszeli csúcson.
A prímet Mateusz Morawiecki vitte. Orbán elegánsan visszafogta magát, amikor lengyel kollégája azt sürgette, hogy csinálják vissza a döntést, amelyet a belügyminiszterek három hete hoztak.
Több Brüsszel-közeli forrás azt állította, hogy Orbán Viktor a munkavacsora időpontjában érkezhetett meg és mindent borított az addig flottul menő tervekben.
Késő estig, hajnali egyig győzködte több EU-s vezető, de nem állt kötélnek, aztán mindenki elment aludni, hogy hátha tiszta fejjel sikerül kompromisszumra jutni, de ez reménytelen volt.
Péntek reggel pedig Giorgia Meloni tett egy kísérletet, annál is inkább, mert Strasbourgban egy frakcióban ül a PiS-szel, de ő is felsült. Azaz kiderült, hogy ellentétek vannak a pártcsaládjukon belül is.
Egy uniós diplomata szerint mindez csupán vihar egy pohár vízben, mert érdektelen, hogy elfogadják-e a vonatkozó két végkövetkeztetést sem.
Ám az incidens háttérbe szorította, hogy a menedékpolitika kapcsán a tagállamok az orbáni irányba tolódtak el.
Mindenki azt akarja, hogy állítsák meg a migránsokat, még mielőtt elérik Európát.
Akár kerítéssel, akár határőrökkel, akár a határon elvégzendő gyorsított eljárással, akár gyors kitoloncolást kilátásba helyezve.
Így lényegében sokan igazat adnak Orbánnak még ha burkoltan is, csak ezt az EU-s szinten a vezetők között egyszerűen nem ismerhetik el.
Mindezek ellenére Magyarország szélmalomharcot vív az EU-val a migrációs ügyekben és feltehetően komoly “bosszúra” kell majd készülnünk egy nemzetként hamarosan.