Az eddigi talán legpontosabb és egyben legsokkolóbb videó, belülről mutatja meg, mit élhettek át az utasok abban a végzetes pillanatban, amikor az egész “tákolmány” összeroppant a nagy víznyomás alatt.
Az alig egy perces videó naturalista jelleggel mutatja be, mi történhetett bent a tengeralattjáró belsejében.
Mindezt ráadásul VR, azaz virtuális valóság verzióban, ami azt jelenti, hogyha van +d szemüvegünk, azt felvéve mi magunk is “körbenézhetünk”, mintha ott lennénk a végzetes pillanatokban.
Előre szólunk, ijesztő és alkalmas lehet a nyugalom megzavarására.
A videó alig egy perces és a szakértők felhívják rá, hogy a fordított robbanás, az úgynevezett implózió a valóságban ennél is sokszorta gyorsabban következhetett be.
Az utasoknak valószínűleg eflfogni sem volt idejük, hogy mi történt – vélik a tudósok és mérnökök.
Egy ilyen implózió milliszekundumok alatt roppanthatta szét a hajótestet, ez pedig rövidebb lehet mint az ember átlagos reakció ideje.
Lentebb pedig ennek komolyabb tudományos magyarázata.
De mi is ez az implózió?
Egy olyan ütközés folyamat, amelyben a tárgyak önmagukra esve megsemmisülnek.
A robbanás ellentéte, az összeomlás csökkenti az elfoglalt térfogatot, és koncentrálja az anyagot és az energiát.
Belső jelentések szerint a hajó csupán 1300 méteres mélységig volt hitelesítve, ám a Titanic 3800 méter mélyen fekszik az Atlanti-óceán alján.
Itt nagyjából 400-szor akkora nyomás nehezedik a járművekre, mint a tengerszinten.
Az előzetes szakértői vélemények szerint egy apróbb szakadás a hajó szénszálaiban súlyos szivárgást eredményezhetett, ami a jármű azonnali berobbanását válthatta ki az extrém nyomás alatt
– írja az Insider.
Az implózió alapvetően a robbanás pontos ellentéte: ahelyett, hogy a belső nyomás kifelé mozogna, a külső nyomás befelé áramlik.
Stefan Williams, a Sydney-i Egyetem tengeri robotika professzora szerint amennyiben a nyomástartó edény meghibásodott, olyan, mintha egy kisebb bomba robbant volna fel a fedélzeten.
Így tehát fennáll a lehetősége, hogy az összes biztonsági berendezés tönkremehetett a vélhetően a merülés közben bekövetkező implózió következtében.