Ez lehet az évszázad felfedezése? Tényleg kihat a gondolat és az érzelem a fizikai valóságunkra?
Egy váratlan felfedezés
A könnycseppek olyanok, mint az ujjlenyomat.
Kevesen tudják, de mindig változik és talán soha nincs is két egyforma könnycsepp, mivel aszerint változik, hogy pontosan mi váltotta ki, és a tudomány ezt mára igazolta is.
Rose-Lynn Fisher egy nap azon tűnődött, hogy vajon másképp néznek-e ki az öröm, illetve a bánat könnyei, így kezdte el vizsgálni mikroszkóppal a könnycseppeket.
Így hozta létre zseniális fotósorozatát, először csak nagyítással, majd mikroszkopikus módon, pazar felvételeket készítve.
A legnagyobb megdöbbenésére valóban teljesen máshogy néztek kia bánat és az öröm könnyei.
Noha az ember azt gondolná, hogy a sírás által létrejövő könnycseppek mindig ugyanolyanok.
100 különböző könnycseppet vizsgált meg, s azt vette észre, hogy az alapkönnycsepp (amit a test a szem nedvesítésére termel) teljesen másképp néz ki, mint az, ami hagymavágás közben keletkezik.
A könnycseppek végső titka: a gondolat hatalma
Egyértelművé vált a kutatók számára, hogy a bánatból, fájdalomból származó könnycseppek teljesen más szerkezetűek voltak, mint az örömkönnyek.
Ez pedig egy rejtett biokémiai folyamatot feltételez, vagy ha más magyarázat nincs, akkor azt, hogy a gondolatok – jelen esetben az érzelmek és a nem anyagi világ – hatással van a könnyek szerkezetére, azaz az anyagi világra.
Vagyis eme érzelmek fizikailag képesek manifesztálódni a szervezetben: könnycsepp formájában.
Valamit, amiről még nem tudunk, és mivel nincsen kellő fogalmunk róla, így ráhatásunk sincsen.
Ez lehet az anyagon túli világ, mely olyan nagymértékben képes ránk és a testünkre hatni, amennyire csak lehet.
Ezért különbözhetnek a fájdalommal létrejött könnycseppek az örömkönnyektől.
A tudomány tehát már lassan határtudománnyá válik, miközben nem csak az emberi testről, de a lélekről, és érzelmekről is egyre többet tudhatunk meg a nem ismert világunk kapujában.
De nézzük, hogy a vaskalapos, de pontos tudomány mit is tud ma jelen állás szerint a könnyekről.
Könnycseppek fajtái:
Az egész mögött álló biológia
Joseph Stromberg, a Smithsonian’s Collage of Arts and Sciences munkatársa elmagyarázta, hogy három fő könnycsepp típus van:
Alap, reflexes és fiziológiás.
Mindegyik könnycsepp szerves anyagokat tartalmaz: olajokat, antitesteket és enzimeket, amik sós vízben vannak oldva.
Minden könnycseppnek más a molekula összetétele. Az érzések kiváltotta könny gazdag hormonokban, neurotranszmiterekben: leucin, enchefalin, ami egy természetes fájdalomcsillapító, ami stressz hatására szabadul fel.
Mindezekhez hozzátevődik, hogy a mikroszkóp alatt vizsgálta könnycseppekben kristályos sómolekulák láthatók, amik különböző alakokat és formákat ölthetnek.
A fiziológiás könnycsepp sem mindig ugyan úgy néz ki.
A könnyek általában valamilyen erős érzelem miatt ömlenek szemünkből, mégis, a könny egyik legfontosabb funkciója alapvetően a szem nedvesen tartása, illetve a szaruhártya tápanyagokkal való ellátása, védelme.
A nagyobb mennyiségű könny képes kimosni az irritáló anyagot vagy kisebb idegen testet a szemből, de a kigördülő könnycseppeknek a non-verbális (testbeszéd) kommunikációban is része van, főleg a kisgyermekeknél.
Azonban egyediségüket kár lenne tagadni és a tudósok nem is tagadják.
A hópelyhekhez és az ujjlenyomatokhoz hasonlóan nincs két egyforma könnycsepp.
Ezt egyértelműen ki lehet jelenteni.
Ahogyan két egyforma ember sem, és két egyforma életút.
Egyesek szerint a könnycseppjeink az érzelmi állapotaink teljesen egyedi, soha még egyszer meg nem ismételhető lenyomatai.
Bizonyára sokan emlékszünk, miért és mikor sírtunk utoljára.
Ha belegondoltok, ez mindig is egy egyedi érzés volt és ott és akkor egy megismételhetetlen valami.
Ahogyan egy boldog pillanaton való nevetés által okozott könnycsepp pillanatát sem lehet az örökkévalóságnak kimerevíteni, ugyanígy nem lehet egy gyász megismételni.
Egyedik, akárcsak mi vagyunk.