A tudósok megerősítették a 2023 FW13 azonosító jelű objektum létezését.
Megdöbbentő felfedezést tettek a csillagászok, ami részben újraírhatja mindazt amit Földről, a Holdról, vagy egyáltalán a minket közvetlenül körülvevő űrről tudunk.
Egy objektum ugyanis közel 2100 éve van jelen a Földünk körül, és kvázi kíséri a bolygónkat.
Különféle találgatások indultak be ezzel kapcsolatban és egyesek már a Fekete Lovag nevű állítólagos földönkívüli műholdról kezdtek el beszélni.
Erről az állítólagos idegen műholdról korábban már írtunk egy másik cikkünkben.
A mai napig nincs tudományos bizonyíték rá, hogy valóban egy 13 ezer éves földönkívüli szerkezet keringene a Föld körül, ennek ellenére egyértelműen cáfolni sem lehet, így sokan hiszik, hogy lehet a legenda mögött valami valóság alap.
A most felfedezett objektum azonbna nem mesterséges, de kétségkívül földönkívüli.
A 2023 FW13 egy olyan sziklás égitest, amelyet kvázi-holdnak neveznek – vagyis ugyanannyi idő alatt kerüli meg a Napot, mint a bolygónk, de a Föld gravitációs vonzása csak nagyon kicsit befolyásolja.
Mint látni fogjuk, hasonló égitestből elég sok akad, de annyit érdemes már most tisztázni, hogy a Földnek egyetlen tényleges holdja van, de számos olyan Földközeli objektum (NEO) akad, amelyek keringési pályája rezonanciában van a Földdel – a kvázi-holdak pedig ezek közé tartoznak.
A Nap körül keringő egyéb kisebb objektumok pedig rövid időre akár a Föld körüli pályára léphetnek, és ideiglenesen természetes holdakká válhatnak:
2020-ig a megerősített példák erre a 2006-os RH120 a Föld körüli pályán 2006-ban és 2007-ben, és a 2020-as CD3 a Föld körüli pályán 2018 és 2020 között.
A most szóban forgó objektum tehát egy kvázi-hold, és egyébként elég kicsi, mindössze 15 méteres átmérővel rendelkezik
– számolt be róla a Live Science.
A Nap körüli keringése során a 2023 FW13 a Földet is megkerüli, és 14 millió kilométeres távolságon belül található bolygónkhoz képest.
Összehasonlításképpen: a Hold átmérője 3474 km, és pályájának legközelebbi pontján 364 000 km-re van a Földtől a NASA adatai alapján.