“Ha a 4G ezt produkálja Akkor az 5G?”
– hangzik el a felütés egy videónál, ami óriási vitákat robbantott ki.
Mindenkinek ajánljuk figyelmébe a lenti videót, mely igen nagy port kavart és sokakat arra késztetett, hogy utána járjanak a részleteknek.
Egy felvétel kering ugyanis a magyar közösségi médiában bizonyos körökben, mely nemes egyszerűséggel azt sugallja és állítja, hogy a 4G és 5G által “okozott” magas térerő miatt fordulhat elő sokaknál, hogy nem tudnak nyugodtan aludni.
De vajon mi a teljes igazság?
A videóban a férfi azt is hozzáteszi, hogy semmit nem akar eladni ezzel a videóval és csak tájékoztatásképpen készítette el.
Íme a szóban forgó videó:
A felvétel egyébként a szakértőket megkérdezve nem bizonyít semmit.
Jelenleg nem ismert az 5G-nek, sem a 4G-nek káros egészségügyi hatása, noha folytak erre irányuló kutatások több ízben és, és napjainkban is zajlanak.
A Válasz Online kutatása is arra jutott, hogy rákot ugyan nem, de kisebb bajt okozhat az 5G.
Abban van igazság, hogy az 5G ellen Európa-szerte sokan tiltakoznak. Brüsszelben és Genfben az aggódó civil szerveződések ki is harcolták a tesztek felfüggesztését. Ugyanez történt több tucat kaliforniai városban.
A mozgalom 2018 novemberében lendületet kapott, amikor egy áltudományos diétákban utazó, félmillió követővel bíró influencer elterjesztette az álhírt, hogy ugyanis az 5G hágai tesztüzeme alatt 300 madár pusztult el egy parkban.
A madarak tényleg elhullottak – valószínűleg mérgezés miatt –, és 5G teszt is zajlott a környéken – fél évvel az eset előtt, egy napig.
A két dolgot egy konteó-gyáros kötötte össze, innen terjedt végül szét.
Az elektromágneses sugárzás nagyjából egymillió gigahertzes frekvenciától felfelé lesz káros.
Ezek a nagyon rövid, másodpercenként milliárdszor érkező hullámok képesek arra, hogy kiszakítsanak elektronokat az atomok elektronhéjából, ezért ionizáló sugárzásnak nevezzük őket.
A nem ionizáló sugárzás szervezetre gyakorolt hatását évtizedek óta, de főleg a mobiltelefonok elterjedése óta kutatják. Az egyetlen hatás, amelynek létezését tudományos konszenzus övezi az, hogy melegít.
Hogy ettől megóvják az embereket, a hatóságok határértékeket írnak a forgalomba hozott kütyüknek az átadható energiamennyiségre
-írja a Válasz Online.
Egy tíz éven át tartó amerikai vizsgálat két éven át sugárzott be egereket és patkányokat napi 18 órán át az emberi határértéket háromszorosan meghaladó rádióhullámmal, és arra jutott, hogy a hím patkányoknál minimálisan megnőtt az agytumor valószínűsége.
Az egereknél viszont nem.
Csakhogy a patkányok tovább is éltek, és nem lehet kizárni, hogy ennek köszönhető a több rákos eset – vagy a statisztikai véletlennek
-idézi a Válasz Online.
A valóság az, hogy mind a mai napig heves viták folynak az 5G-vel kapcsolatban, noha káros hatást egyértelműen és bizonyíthatóan még nem sikerült kimutatni.