A tudósok szerint fordulóponton vagyunk, az emberiség kihalásának kezdetét idézheti elő a mesterséges intelligencia.
A mesterséges intelligencia fejlesztését eddig jelentős pénzzel támogató befektető, Ian Hogarth a Financial Times hasábjain megjelentetett véleménycikkében megkongatta a technológiával kapcsolatos vészharangot.
Mint írja, az egyik fejlesztője nemrég arról beszélt neki,
hogy mostantól már a mesterséges általános intelligencia (artificial general intelligence, AGI) elkészítésének küszöbén állunk.
Az ilyen gépek emberi intelligenciát mutatnak, és képesek bármilyen szellemi feladatot végrehajtani, amire egyébként az ember is képes lenne.
Úgy véli, finoman szólva is helytelen, hogy az egész bolygó és annak minden élőlényére kihatással lévő fejlesztést néhány olyan cég végez, amelyek felett valójában nincs demokratikus kontroll.
Vagyis senki nem szabhat határt annak, hogy meddig mennek el a fejlesztésben, ami katasztrófához vezethet.
Szerinte a mesterséges általános intelligencia nem fedi le rendesen, hogy pontosan miről van szó, ezért ő maga úgy gondol a gépre, mint istenre.
Szerinte a számítógép képes lesz felügyelet nélkül megfigyelni és megérteni a világot, majd alakítani a saját környezetét.
Hogarth úgy véli, a technológia természetéből fakadóan nem lehet azt megjósolni, hogy mikorra készül el.
Ha viszont ez megtörténik, akkor egy olyan erővel állhatunk majd szemben, amit nem tudunk sem ellenőrizni, sem megérteni, viszont arra a következtetésre juthat, hogy az ember egy elavult faj.
A szakember úgy véli, hiába a vészharang, a cégek tovább folytatják majd a fejlesztést, és csak egy katasztrófa ébresztheti rá a kormányokat és a cégeket, hogy mennyire helytelen ez a hozzáállás.
Ez pedig 10, legfeljebb 30 éven belül egy globális emberi civilizációs összeomlásnak lehetünk tehát tanúi, ha a folyamatok tovább gyűrűznek mindenféle kontroll nélkül.