Igazi áttörés küszöbén vagyunk a rák elleni harcban?
Valamit olyat fedeztek fel, ami mindent újraírhat, amit eddig a betegségről tudtunk.
A londoni orvosbiológiai központ kutatócsoportja szerint a rákos sejtekben elszabadulhatnak azok a törzsfejlődés során DNS-ünk részévé vált vírusmaradványok,
amelyeket a szervezet egyébként normális működése során képes elnyomni, ez azonban, annak ellenére, hogy aggasztóan hangzik, akár a gyógyításhoz vezető irányt is megadhatja
-számolt be róla a BBC.
Ezek a vírusmaradványok önmagukban külön veszélyt nem feltétlenül okoznak, ám épp elegendők ahhoz, hogy az immunrendszer aktív működésében kulcsszerepet játszó B-limfociták védekező reakcióját kiváltsák.
Ezzel pedig a szervezet az immunrendszeren keresztül időben felismerheti és felléphet a rákos megbetegedés kialakulása ellen.
Sőt,e gyes tudósok már most azt állítják, hogy ez alapján akár egy komolyabb, rák elleni oltást is ltéer lehetne hozni.
Mindezt mindösszesne néhány éven belül.
A retrovírusok DNS-ünk akár 8 százalékát is adhatják, egy részük sejtjeinkbe épülve hasznos feladatot lát el, más részük inaktív maradványként örökítődik tovább.
Utóbbiak aktiválódása jelenik meg a növekedésnek induló daganatban – ezt ismerheti fel az immunrendszer, és így, miközben az endogén retrovírus ellen dolgozik, mintegy mellékesen megsemmisíti magukat a rákos sejteket is.
Ez tehát természetes módon is megtörténhet, a kutatók szerint azonban a folyamat felerősíthető, és a védekezés beindítása célirányosan bevethető lehet megfelelő vakcina kidolgozásával.
Nem az az első próbálkozás egyébként, amely ígéretes eerdményeket mutat a rák elleni harcban.
Nemrégiben többek között Tetanusszak töltött baktériumokkal kezdtek el komoly kísérleteket, melyek a legveszélyesebb rákos megbetegedések ellen lehetnek egy végső ellenszer.
A Moderna egyik vezető tudósa pedig a hetekben jelentette be: 2030-ig jön a rákellenes oltás, mely végérvényesen leszámol a gyilkos kórral.