Sokkoló teóriával álltak elő, ha bebizonyosodik, mindent megváltoztathat…
A bizonyítékok azt mutatják, hogy Jézus korábban jöhetett a világra mint hittük.
Mivel jelenlegi időszámításunk kezdetének Jézus Krisztus születése számít, valamennyire konszenzus van róla, hogy 2023 évvel ezelőtt született.
Az új elmélet szerint amire biznyítékok is vannak, azonban ez egyáltalán nem így volt.
Lukács evangéliumának egy megjegyzése alapján Jézus életkorát a megkeresztelkedése idején 30 évesnek gondolták, az evangélista pedig azt írja, hogy ez az esemény Tiberius császár uralkodásának 15. esztendejében történt.
Az eredeti szöveg viszont nem azt mondja, hogy Jézus pontosan harminc éves volt, hanem azt, hogy elmúlt ennyi idős.
A másik hiba, hogy ebben az időben a nulla fogalmát a kronológiában nem ismerték, így a Krisztus születéséhez igazított időszámításban a Krisztus előtt 1-et Krisztus után 1 követi, nulladik év pedig nem létezik.
Máté evangéliuma megemlíti, hogy amikor Nagy Heródes értesült Jézus születéséről, lemészároltatta az összes újszülött fiúgyermeket Betlehemben és környékén.
Heródesről azonban tudjuk, hogy időszámításunk előtt 4-ben halt meg, így értelemszerűen a Jézus születéséhez kötött kronológia hibás.
Van azonban Jézus Bibliában leírt születésének egy olyan momentuma, amely alkalmas lehet arra, hogy meghatározzuk a születési évét.
Ez nem más, mint az oly sokszor emlegetett betlehemi csillag, amely útmutatóul szolgált a napkeleti bölcseknek, hogy megleljék az általuk várt királyt.
A legnépszerűbb jelölt a Halley-üstökös volt, amely történetesen időszámításunk előtt 12-ben haladt el a Föld közelében.
Nem ez az egyetlen üstökös, amely ideális jelölt lehet a betlehemi csillag szerepére. Egy Han-dinasztia korából származó kínai forrás, amely feljegyezte a különböző égi objektumokat, időszámításunk előtt 4-ben is egy üstököst látott az égbolton.
Ez az üstökös a forrás alapján hetven napig volt látható, és alkonyatkor kelt fel a keleti égbolton. Mindez összevág a bibliai értesülésekkel.
A híres csillagász, Johannes Kepler azonban más elmélettel állt elő.
Véleménye szerint a betlehemi csillag az időszámításunk előtt 7 során három alkalommal is bekövetkezett, rendkívül ritkának számító Jupiter-Szaturnusz együttállás okozta fényjelenség lehetett.
Manapság ezt a dátumot fogadja el a legtöbb tudós, hiszen a legtöbb bibliai információhoz passzol, és kevesebb ellentmondást támaszt, mint a többi.
Ezek szerint – ha Jézus valóban ebben az évben született – jelenleg már 2030-at kellene írnunk 2023 helyett.