Megindult a visszaszámlálás.
A NASA azt tervezi, hogy jövőre belefog egy új vontató űrhajó fejlesztésébe, ami lehetővé tenné a Nemzetközi Űrállomás (ISS) Földbe csapódását.
A projektre egyelőre csak 180 millió dollárt biztosítottak, pedig szakértői vélemények szerint legalább egymilliárd dollárra lenne szükség.
Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) tavaly februárban közölte, hogy a Nemzetközi Űrállomás (ISS) 2030-ig folytatja működését.
Ezt követően elindul vízi temetőjébe, a Csendes-óceán civilizációtól legtávolabb eső pontjára. Az űrállomást több mint harminc évvel az 1998-as fellövése után
2031 JANUÁRJÁBAN LETÉRÍTIK PÁLYÁJÁRÓL,
ÉS AMIKOR ELHAGYJA, ELKEZDŐDIK A LÁTVÁNYOS ZUHANÁSA,
AMELY VÉGÉN VÍZBE CSAPÓDIK A NEMO-PONTNÁL.
A Nemo-pont nagyjából 2700 kilométerre van a szárazföldtől, és kiszolgált űrállomások, régi szatellitek és más, ember által alkotott űrszemét temetőhelyeként ismert.
Most újabb részletek derültek ki arról, hogy mi fog történni a Nemzetközi Űrállomással.
A Fehér Ház által jóváhagyott költségvetésben ugyanis az is szerepel, hogy jövőre 27,2 milliárd dollár állami támogatást kap a NASA, amely összegből
180 MILLIÓ DOLLÁRT (KÖRÜLBELÜL 66,4 MILLIÁRD FORINTOT) EGY ÚJ VONTATÓ ŰRHAJÓRA KÜLÖNÍTENEK EL, AMIT A KÖVETKEZŐ HAT-HÉT ÉVBEN FEJLESZTENEK KI A TERVEK SZERINT.
Ennek az űrhajónak lehet majd az a feladata, hogy biztonságosan letérítse a pályájáról, majd eltávolítsa a Nemzetközi Űrállomást.
Ha ez a fejlesztés megvalósul, akkor az Egyesült Államok már nem kényszerül arra, hogy az orosz Progressz űrhajót vegye igénybe az ISS megsemmisítéséhez, amely kizárólag ellenőrzött körülmények között történhet meg.
Az elmúlt fél évszázadban rengeteg szerkezet került a Nemo-pontba, többek között a MIR űrállomás is.
A tervezett becsapódás a civilekre nem lesz veszélyes, mivel a legközelebbi település is 2690 kilométerre található.
Hacsak nem csúszik valami váratlan hiba majd az egész “gépezetbe”.