Egyre többen aggódnak, nehogy olyan szintű pusztítás legyen Magyarországon, mint Törökországban.
Egyes szakértők szerint fél Budapest összeomolna egy 7,8-as erejű rengés során.
De mekkora lehet a baj és milyen esélye van egy pusztító erejű rengésnek hazánkban?
Amióta Törökországban és Szíriában rettenetes földrengés volt pár héttel ezelőtt, azóta aggódnak az emberek egész Európában, hiszen ez egy olyan természeti csapás, amire nem igazán lehet felkészülni, és súlyos következményekkel jár.
Törökországban rengetegen meghaltak, számtalan épület megsemmisült.
A törökországi földrengés után több helyen, különböző országokban is tapasztaltak hasonló, de nem annyira erős jelenséget, illetve Törökország több utórengést is elszenvedett az utóbbi hetekben.
Sajnos tényleg nem sokat tudunk tenni, ha hirtelen földrengést tapasztalunk, egyedül magunkat védhetjük, és reménykedhetünk benne, hogy ahol menedékre lelünk, az biztonságos.
Hétfő hajnalban, nagyjából 3 óra 15 perckor a magyar-ukrán határhoz vészesen közel, Nagydobrony területén a Richter-skála szerinti 3,3-as erősségű földrengés rázta meg Ukrajnát
-számolt be róla többek között a promotions.hu is.
Az otthoniak ugyan ebből nem túl sokat érezhettek, de az elméleti jelentősége valamelyest megnőtt annak, hogy földrengés pattanjon ki akár hazánkban is.
Sokan csak a csillár rázkódása miatt tudták, hogy valami baj van és hogy reng a föld.
ne feledjük, ez még nem túl nagy erősségű rengés.
A 6-os, vagy afeletti, 6,5 illetve 7-es erősségű rengések azok, melyek akkroa erejűek, hogy képesek épületeket összeomlasztani.
Nagyjából az összes kárpátaljai szeizmikus állomás észlelte a 3,3-as rengést, ami a szokásosnál erősebbnek számított a térségben.
Az emberek a Törökországban történt tragédia óta érzékenyebbek erre, így sokan elkezdtek aggódni, ez az aggodalom pedig érthető módon Magyarországra is kihatott, hiszen nálunk is bármikor lehet földrengés, akár még nagyobb is.
Korábban több hazai szakértő is beszélt arról, hogy lehetséges-e egy nagyobb erejű rengés Magyarországon.
A múltban több, komoly pusztítást okozó földrengés sújtotta az országot.
A statisztikai vizsgálatok alapján 5-ösnél nagyobb magnitúdójú földrengés Magyarországon átlagosan 40-50 évente fordul elő.
Ez alapján pedig kijelenthető, hogy hamarosan, éveken, legfeljebb egy vagy két évtizeden belül sajnos “esedékes lesz” egy újabb nagy erejű rengés.