Valami nagyon különös dolog történik a lábunk alatt, amit most egy friss tanulmány is igazolt.
Egyes kutatók szerint megállt a Föld magja és visszafelé kezdett el forogni.
De vajon ez előidézhette az utóbbi napok egymást érő földrengéseit?
Furcsán viselkedik a Föld magja
Az évek során a szeizmikus vizsgálatok számos anomáliát észleltek a Föld magja és a köpeny közötti területen, amelyekről azt hitték, hogy a köpenyben zajló folyamatok eredménye.
A Nature folyóiratban szerdán megjelent új tanulmány azt sugallja, hogy ez a tevékenység valójában a Föld magjával hozható összefüggésbe.
Ahogy a szerzők kifejtik a tanulmányban, a Föld és a köpeny közötti határ egy határfelületet jelent a szilárd szilikát köpeny és a folyékony fémes külső mag között, és ennek a régiónak a szerkezete és dinamikája alapvető fontosságú bolygónk hő- és anyagátadásának megértéséhez.
Ez a tanulmány kifejezetten a Föld külső magjára összpontosított, amely körülbelül 3000 km-rel a felszín alatt található.
A régió vastag folyékony vasötvözetből áll, amely nagy hatással van a Föld felszínének lakhatóságára és mágneses mezejének kialakulására.
Nyilvánvaló, hogy a kutatók nem férhetnek hozzá a tényleges maghoz, de hasonló körülmények között végezhetnek kutatást egy laboratóriumban –
amit a tanulmány szerzői meg is tettek.
“Kísérleteket végeztünk, hogy megtudjuk, mi történik, ha a vas-hidrogén ötvözetből készült folyadékot szilíciummal kombináljuk magas
nyomáson és magas hőmérsékleten, például a külső magban,”
– írta a tanulmány egyik szerzője, Suyu Fu geotudós, az Arizonai Állami Egyetemről
“Felfedeztük, hogy szilíciumban gazdag kristályok képződnek a vas-fém folyadékban, és könnyebbek, mint a külső magfolyadék, ami miatt
felemelkednek a fémmag és a sziklás köpeny közötti határra (ahelyett, hogy lesüllyednének).”
Aggasztó kérdések merültek fel
Annak ellenére, hogy a lábunk alatt van, még mindig sok mindent nem tudunk a Föld belsejéről, és különösen a magról.
A tudósok csak a múlt hónapban tettek közzé egy tanulmányt, amely azt sugallja, hogy a mag valójában megállt, és irányt válthat, ami számos ciklikus jelenséget megmagyaráz.
Akár még a földrengések keletkezését, mibenlétét és ciklikusságát is.
A közelmúltban pedig a tudósok felfedezték, hogy van egy egész zóna a Földön 160 kilométerre a felszín alatt, amelyet eddig nem
ismertek.
A kutatások feltárták, hogy egyes óceáni szigeteken, például Hawaiion található vulkáni kőzetek a Föld magjához hasonló kémiai tulajdonságokat tartalmaznak.
A ciklikussághoz és a Föld megálló, majd irányt váltó magjához visszatérve:
Mindezek egyelőre csak hipotézisek, de felmerültek olyan gondolatok, miszerint a mostani, Törökországot sújtó földrengéseket és a napokban Európa-szerte és Indonéziában is tapasztalt rengéseket is ez a változás idézhette elő, legalábbis részben.
Akkor most “szeizmikus armageddon” várható ezek alapján?
A tudósok megnyugtatnak: a Föld magja többször irányt válthatott, ha valóban helyesek a mérések.
Bár ezek mindig jelentős változásokat hoztak magukkal, ciklikusan, akár természeti katasztrófákat is, egyelőre nincs okunk feltételezni, hogy az egész bolygót földrengések sorozata “döntené romba”.