Itt a teljes lista! Előre bocsátjuk, lesz nem kis meglepetés, sokakban egy világ dőlhet össze! Kapaszkodjatok!
Az Európai Bizottság döntése értelmében a házi tücsökkel már négy olyan rovarfajta van, amely a kereskedelmi forgalomban élelmiszerként és élelmiszer-összetevőként jelenhet meg az Európai Unióban.
Válaszul Nagy István agrárminiszter február 1-jén, szerdán jelentette be, hogy módosítják az élelmiszerek jelölési rendeletét.
Így a rovarfehérjéket tartalmazó termékek jól megkülönböztethetők és elkülöníthetők lesznek a boltok polcain.
A mindennapi életünk során rengeteg édességben, csokiban, húskészítményben, gyümölcskészítményben ott vannak a rovareredetű összetevők.
Ezért a Pénzcentrum és az Index összeszedte, melyek ezek az élelmiszerek.
A cikkek alatt hatalmas rácsodálkozás és kiakadás volt egyes termékek nevének hallatán.
Mert bizony-bizony: régóta rovarokat etetnek velünk bizonyos formában, és itt fokozottan igaz a mondás: jobb valamiről egyszerűen inkább nem tudni!
A kármin vagy kárminsav E120 kód alatt található meg a csomagolásokon, míg a sellak az E904-es kód alatt. A kárminokat és a kárminsavat a kosnilból állítják elő, amely a bíbortetű nőnemű példányainak szárított testéből áll.
A kárminsavat színezésre használják, főként a vörös, sötétvörös árnyalatok elérése érdekében.
Megtalálható cukorkákban, desszertekben, gyümölcskocsonyákban, húskészítményekben, italokban, joghurtokban.
A sellak pedig egyfajta állati eredetű gyanta, amit kozmetikai termékekhez, padló- és bútorfényező szerekhez, gyógyszerekhez és élelmiszerekhez adnak hozzá, hogy a felületük fényes legyen.
Gyakran a kármin adja a bevonatos cukorkák, drazsék közül a pirosak színét, így megtalálható többek között az M&M’s drazsékban, a franciadrazséban, a dunakavicsban.
Édességekben szintén találkozhatunk az E120 adalékkal színezőanyagként, lehet a rózsaszín bevonatú fánkokban vagy mignonokban, a marcipán tortadíszekben, gyümölcsös töltött csokikban, mint például a Tibi, Vadász.
Emellett még péksüteményben és baconízesítésű kekszben (Tuc) is felhasználják.
Ennél is érdekesebb, hogy húskészítménybe is kerül kárminsav. Ott van rengeteg löncshúsban, felvágottban, párizsiban (Pick Harmónia, Pápai Sliced Bologna Sausage, Finonimo, eFeF), virsliben (Kaiser Frankfurter Party, PICK Pickolino, Finonimo), májkrémben (Kaiser, Finonimo), debreceni és lecsókolbászban (Hetvenhetes, Kaiser) és füstölt parasztkolbászban is (pl. Gyarmati). Sőt, kerülhet kármin a piros halikrákba vagy rákízesítésű halrúdba is.
Csomagolt édességekben, gyümölcsökön, kekszekben, ostyákban, gabonapelyhekben, drazsékban is megjelenik az E904.
Márkák szerint megtalálható a Perle d’Or Belgian Seashells belga csokoládépralinénál, a Dr Gerard csokiba mártott keksznél, a Kalifa Granada csokiba mártott termékeinél, a Harry Potter Bertie Bott’s Beans ízesítettcukorka-válogatásnál, a Kometa Malabo gyümölcskosárnál, a Rollo és Goodwill Decor Collection gabonagolyóknál, a Szerencsi Paleobon tökmaggal dúsított eritrtites étcsokoládénál vagy éppen a Nobilis csokoládés aszalt gyümölcsös termékeinél.
Nincs más hátra a cikkünk végére, mint hogy “jó étvágyat” kívánjunk!