Az egész közvéleményt sokkolta amit bejelentettek.
Egy megdöbbentő tanulmány alapján a tudósok kijelentették: több mit valószínű, hogy legalább 36 fejlett idegen civilizáció élhet, lehet jelen most is a galaxisunkon belül.
A legoptimistább becslések 211 civilizációt is említenek, de ebből körülbelül 36 lehet olyan fejlett, akikkel lehetséges lenne elméletben a kommunikáció is.
A tudósok kijelentése hatalmas port kavar nem csak a tudományos világon, de a köznyilvánosságon belül is.
Hiszen lényegében ezzel bejelentették, hogy létezik élet a földön kívül, matematikai számítások szerint is, és ez egy erős érv, mert számos később bizonyított dolgot a matematikából vezettek el különféle képleteken és szimulációkon át.
A mostani tudományos kísérlet egy hatalmas áttörés lehet a földönkívüli élet kutatásában.
A brit csillagászok formulája, amit Asztrobiológiai Kopernikuszi Határnak neveztek el (Astrobiological Copernican Limit) ezen kívül figyelembe veszi a csillagok születésének körülményeit,
hogy mennyire gyakoriak a Naphoz hasonlatos, magas fémtartalmú csillagok, és mekkora a valószínűsége annak, hogy egy adott csillag körüli lakható zónában vannak-e a Földhöz hasonlatos bolygók.
Tom Westby, a Nottinghami Egyetem adjunktusa, a tanulmány vezető szerzője szerint a korábbi becslések azért voltak nagyon megbízhatatlanok, mert az élet keletkezésével kapcsolatos változók túlságosan szubjektív megítélés alá estek.
“A mi új kutatásunk új adatokat használva leegyszerűsíti ezeket, így stabil becslést tudunk nyújtani a galaxisunkban feltehetően kialakult civilizációk számát illetően”
– mondta Westby azzal kapcsolatban, miképp kalkulálták ki, hogy legalább 36 ilyen fejlett faj élhet a Tejútrendszerben.
A kapcsolatfelvétel azonban vagy lehetetlen, vagy ha lehetséges, akkor az nem a mi életünkben fog bekövetkezni a tudósok szernt.
Akárhogyan is, a kutatók azt hangsúlyozzák, hogy ha valóban létezik is legalább 36 ilyen fejlett civilizáció a galaxisunkban, akkor az azok és az emberi faj közti közvetlen kapcsolat szinte kizárt, hogy valaha létrejöjjön.
A számítások szerint 17 ezer fényév lehet a köztük lévő átlagos távolság, aminek áthidalása gyakorlatilag lehetetlen – legalábbis a mi eszközeinkkel.
Az továbbra is kérdéses – és szintén régóta foglalkoztatja a tudósokat –, hogy mennyi ideig képes fennmaradni egy intelligens civilizáció, és hogy mostanáig miért nem lépett kapcsolatba az emberekkel egy sem.
A kihalási események sokfélesége, az önpusztító hajlam, a multiplanetáris fajjá válás képessége mind olyan korlát ugyanis, amit nem biztos hogy egyáltalán képes bármely civilizáció megugrani.
A brit kutatók szerint, ha rövid időn belül sikerül az embernek kapcsolatba lépni más idegen fajokkal, az valamennyi reményt jelenthet arra, hogy akár további évezredekig is fennmaradhat civilizációnk.