A háború kezdete óta a legnagyobb mozgósítási hullámnak lehetnek tanúi a kárpátaljaiak, megdöbbentő és egyben megrázó történetekről számoltak be névtelenül a védelmük érdekében.
Több napja jutnak el olyan történetek az Index szerkesztőségéhez, amelyek arról szólnak, milyen módon zajlik a mozgósítás Kárpátalján.
A háború kezdete óta ez a legnagyobb mozgósítási hullám – vélekednek sokan.
De hogyan is zajlik ez ukrán módra? A történetek szerint váratlanul, kegyetlenül és erőszakkal – számol be róla az Index.
Az egyik beszámoló szerint a magyar határhoz viszonylag közeli településről úgy gyűjtöttek be embereket, hogy a békésen bicikliző férfit két-három katona biciklijével együtt egy buszba kényszerített.
Egy másik hasonló történet is eljutott hozzánk, amikor egy bicikliző férfi elé vágott be egy rendőrautó.
A FÉRFI AZONNAL MEGÁLLT, HOGY NE ÜTKÖZZÖN A JÁRMŰVEL, A KÉT INTÉZKEDŐ RENDŐR KISZÁLLT AZ AUTÓBÓL, ÉS AZ ADATFELVÉTEL UTÁN MÁR A FÉRFI KEZÉBEN IS VOLT A KATONAI BEHÍVÓ.
Az ungvári járásban azonban az is előfordult, hogy a munkájából hazafelé tartó negyven év körüli férfit vitték be a közeli toborzóközpontba, ahonnan ugyan hazaengedték, de néhány nap múlva újra megjelentek nála; a frontra szállították.
Egyes információk szerint az sem számít, ha tehetetlen családtagot ápol valaki, ugyanúgy kiküldik a frontra.
A sorozást végző katonák és rendőrök akkor sem hátrálnak meg, ha egy elhagyatott házról van szó.
A következő történet szerint a település egy idősödő nője kénytelen volt kinyitni egy olyan házat, amely évek óta üresen áll. Tüzetesen átvizsgálták, nem rejteget-e valakit az ingatlan területén.
TÖBBEN AZONBAN AZT ÁLLÍTJÁK, 6-10 EZER DOLLÁRTÓL MEGLÁGYUL A HATÓSÁGOK SZÍVE – UGYAN ÁTMENETILEG, DE SIKERÜL ELKERÜLNI A SOROZÁST. KÉRDÉSES AZONBAN, KINEK VAN ENNYI PÉNZE.
Több levélben felháborítónak tartják, hogy a belső menekültek, akik Donyeckből, Luhanszkból, Zaprorizzsjából, Herszonból érkeztek a Kárpátaljára, és szintén a meghatározott 18–60 éves korosztályhoz tartoznak, akiket a sorozás érint, nem kapnak behívót.
Vajon ez mind igaz?
A kérdés nagyon is jogos.
A név nélküli történeteknek ugyanis a valóságalapja legalábbis minimum megkérdőjelezhető.
Míg egyesek szerint “oroszbarát propaganda” cikkről van szó, amiben kísérletet tesznek Ukrajna besározására, addig mások azt vetik fel, hogy valóban lehetnek mindkét oldalon “mocskos dolgok”, mert a háború már csak ilyen.