Óriási fordulat következhet be a következő napokban – állítja számos biztonságpolitikai elemző.
Kirgizisztán lemondta az Oroszország vezette Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete (ODKB) hadgyakorlatát a területén
– jelentette be vasárnap kirgiz védelmi miniszter.
A kirgiz tárcavezető nem indokolta az egyoldalú intézkedést, amely alig egy nappal előzte meg a Megbonthatatlan Testvériség-2022 fedőnevű, a hat ODKB-tagállam – Oroszország, Fehéroroszország, Örményország, Kazahsztán, Kirgizisztán és Tádzsikisztán – részvételével tartandó parancsnoki-vezérkari manőver kezdetét.
A szovjet utódállamok egy részét tömörítő szervezet eredetileg hétfőtől péntekig tartotta volna a hadgyakorlatot Kirgizisztán keleti, hegyvidéki térségeiben.
Korábbi értesülések szerint a manőver tűzszünetek biztosításának gyakorlására összpontosított volna, s arra öt ország – köztük Szerbia, Szíria és Üzbegisztán – megfigyelőit is meghívták.
Putyin nem csak abból érezhette meg, hogy változóban van a világ, hogy ezúttal ő kényszerült várakozni partnereire, hanem abból is, hogy korábbi szövetségesei nyíltan közölték vele, nem támogatják februárban kezdett ukrajnai háborúját.
„Nem a háborúk korszakát éljük és ezt már többször is elmondtam telefonbeszélgetéseink során.
A közeli napokban mindenképpen lesz alkalmunk megvitatni, hogyan indulhatunk el a béke felé” – mondta Putyinnak Narendra Modi indiai miniszterelnök. Az orosz államfő pedig korántsem azzal a magabiztossággal válaszolt, ami korábban jellemezte őt.
„Tudom, hogy aggódik az ukrajnai helyzet miatt és ezeket az aggodalmakat Oroszország is osztja. Mindannyian azt szeretnénk, ha ez hamar befejeződne”
– mondta Putyin.
Hasonló volt a kínaiak reakciója is. Hszi Csin-ping államfő is a béke megteremtését sürgette, s miközben Peking hatalmas hasznot húz abból, hogy diszkont áron vásárolja az orosz földgázt és kőolajat, nem vesz részt az Oroszország elleni nyugati szankciók kijátszásában és fegyvereladásokkal sem segíti Putyint, így Moszkva arra kényszerült, hogy például Irántól vásároljon drónokat.
Most lényegében azt láthatjuk, hogy Putyin tényleg elkezdett magára marad ni.
A csecsen vezető például már atomfegyver bevetését követeli Putyintól, ezt azonban minden bizonnyal nem lépi meg, így viszont idővel a csecsenek bizalmát is elvesztheti.
Bizonyos, politikai és hatalmi értelemben sokak szerint Putyin az életéért küzd.