Mindenki készüljön fel, ez már nem elméleti probléma, hanem a tragikus valóság – állítják a tudósok, köztük egy magyar tudós is.
Pusztító aszályok, pokoli hőség, extrém időjárási jelenségek és az egész emberiséget tizedelő járványok:
Ami néhány éve még csak disztópikus jövőkép volt, mára a valóságunkká vált.
A háború nyomán bekövetkező energiaválság most még kézzelfoghatóbbá tette a klímaváltozás krízisét, de a változáshoz politikai akaratra és alternatív gazdasági modellekre is szükség volna.
Mennyi ideje van az emberiségnek?
Nos, ez utóbbi kérdésre nagyon aggasztó válasza van a legtöbb tudósnak, köztük egy magyar szakembernek is.
Gyakorlatilag kijelentette, hogy 5-10 évre vagyunk a civilizáció végétől, ami egyben az áltlalunk ismert világ végét is jelenti ebben a formában.
Évek óta azt latolgatjuk, hogy mikor pusztul el az emberiség, hogy hány évünk van hátra.
Folyamatosan újabb becslések járják be a sajtót, Gelencsér András pedig ijesztően közelre, 2040-re tűzte ki a „jólét végét”.
Ez mennyire tűnik reálisnak?
Gelencsérnek nagyon sok dologban igaza van, tényleg drámai a helyzet, és tényleg egy katasztrófa kellős közepén vagyunk, de ezt sokan és sokszor elmondták már előtte is.
Azt már tudjuk, hogy egyre gyakoribbak lesznek az úgynevezett összetett extrém események – például a szárazságok, hőhullámok, árvizek, fagyok –, ezt már most a bőrünkön érezhetjük, ahogy a továbbgyűrűző hatásaikat is: élelmiszerhiány, humanitárius katasztrófák, gazdasági válságok.
Nem sokkal ezelőttig az volt a konszenzus, hogy az évszázad végén lesz nagyon nagy a baj, most úgy tűnik, ez már sokkal előbb, néhány évtizeden belül elérkezhet.
És nem csak a tengerpartokon vagy szárazabb területeken élő emberek válnak károsulttá, a válság nagyon hamar a bolygó teljes lakosságát elérheti a globális ellátási láncok miatt.
Egyes becslések szerint például a jelenleg is pusztító száraz és forró események száma megduplázódik a Föld népességének 93-95%-a számára a század végére – ez borzasztóan súlyos dolog.
Sokak szerint a legsúlyosabb probléma, hogy amíg a növekedésorientált kapitalista rendszer mozgatja a világot, addig nem sok esély van a környezettudatos változásokra.
Bár léteznek alternatív modellek, de továbbra is kérdés, hogy elképzelhető volna-e egy más, „zöldebb“ gazdasági-társadalmi berendezkedés.
Nem túl hálás feladat ilyen közép-hosszú távú jóslatokba bocsátkozni, és már most nagyon nagy a baj.
De ha az embereknek az kell, hogy elmondjuk, a jelenlegi életkörülményeink 5-10 év múlva már nem lesznek fenntarthatóak, akkor ezt elmondhatjuk…