A Föld életfenntartó rendszerei összeomlás előtt állnak, a természet haldoklik, a bolygó tápláléklánca pedig megbomlott.
Kritikus jelentés, éveken belül borulhat a “kártyavár”, és az emberiség kerülhet végveszélybe.
A kihalás veszélye a kétéltűek 41 százalékát, a cápák és ráják 38 százalékát, illetve az emlősök 27 százalékát érinti.
Több ezer más faj esetében azonban az IUCN-nek nincsenek kellő adatai az érintett fajok természetvédelmi státuszának megállapításához – annak eldöntéséhez, hogy az adott faj a kevéssé aggasztó, a súlyosan veszélyeztetett vagy akár a kihalt kategóriába tartozik-e.
A Norvég Tudomány- és Technológiai Egyetem kutatói a gépi tanulási technika alkalmazásával, egy algoritmus segítségével készítettek becsléseket 7699 olyan fajra vonatkozóan, amelyről nem állnak rendelkezésre adatok.
Megállapították: a vizsgált fajok több mint felét, összesen 4336-ot fenyeget a kihalás veszélye.
Ez azt jelenti, hogy
a listán szereplő kétéltűek 85 és az emlősök 61 százaléka veszélyeztetett.
Úgy látjuk, a kipusztulással fenyegetett fajok aránya a szárazföldi és a tengerparti területeken világszerte magasabb lehet, beleértve azokat a fajokat is, amelyekről nem rendelkezünk adatokkal
– jelentette ki Jan Borgelt, a tanulmány vezető szerzője az AFP-nek.
Az elemzés arra is enged következtetni, hogy a kockázat még nagyobb egyes olyan régiókban, amelyek gazdag és egyedülálló faunával rendelkeznek, például Madagaszkáron vagy Dél-Indiában.
A tanulmány segíthet a IUCN-nak stratégiát kidolgozni az aluldokumentált fajok megmentésére
– fejezte ki reményeit Jan Borgelt.
Egy 2019-es ENSZ-jelentés felhívja a figyelmet, hogy közép- és hosszútávon egymillió fajt veszélyeztet a kihalás az élőhelyek elvesztése, az éghajlatváltozás, az invazív fajok és a túlzott kiaknázás miatt.