Akkor most hogy is van ez??????? Itt valaki vagy nem mond igazad, vagy megint “business as usual”…?!
Még 500 millió köbméter földgázt vásárolt Szerbia Magyarországtól, jelentette be Sinisa Mali szerb pénzügyminiszter vasárnap, írja az török állami Anadolu hírügynökség.
Mali szerint az újabb adag gázt két vállalattól vásárolták meg, “körülbelül 250 millió euróért,” amely összeget előlegként Szerbia már ki is fizetett.
Elmondta azt is, hogy a megvásárolt gáz két magyarországi tároló között oszlik majd meg, melyek október elsejétől kezdik el az áramoltatást a déli szomszéd felé, napi 3 millió köbméteres adagokban.
Ezzel Mali szerint februárig megoldott a napi gázszállítás Magyarország felől.
Az Oroszország miatt bizonytalanná vált ellátásra válaszul a korábban még mindenkit nyugtatgató magyar kormány nemrégiben hirdette ki az energia-veszélyhelyzetet, ez más intézkedések mellett megtiltotta az energiahordozók exportját, ami alól csak a bértárolás jelent kivételt.
A szerb vásárlás az utóbbi kategóriába esik: Szerbiának nincs elég saját tárolókapacitása, így megvásárolt orosz gázmennyiségük egy részét a Török Áramlat gázvezetékkel átfolyatják az országukon hozzánk, mi azt eltesszük nekik, és ősztől visszaáramoltatjuk hozzájuk délre.
Mali még májusban, egy Szijjártó Péterrel közös budapesti sajtótájékoztatón jelentette be, hogy Belgrád június végéig 500 millió köbméternyi gázt fog magyarországi földgáztárolókba irányítani.
Később a tárca közleményt adott ki.
Ebben azt mondták, hogy: a mostani vásárlás a két ország között júniusban megkötött megállapodás alapján történt.
A tárca cáfolta az Anadoulou hírügynökség cikkünk első változatában is szereplő értesülését, miszerint újabb 500 millió köbméter gázról van szó.
Mindezek ellenére nagyon furcsán hat ez az egész, főleg a mostani helyzetben, amikor az embereket, a polgárokat energiahiánnyal riogatják és spórolásra szólítják fel.
Hogy a magyar kormány elsőként és egyedüliként hirdetett meg egy valóban elég kemény energiaellátási veszélyhelyzetet, furcsa, hiszen még az Északi Áramlat I. vezeték miatt szemlátomást nagyobb kockázatnak kitett Németország is csak a háromlépcsős veszélyhelyzet második lépcsőjét hirdette meg, és azt is egy puhított formában.