Akkora a baj, hogy ez a megalomán projekt lehet az egyetlen út – állítják a tudósok.
Más tudósok szerint pedig ez irthatja ki az egész társadalmat…
Szerintetek?
Alig 100-150 év alatt 1,5 Celsius fokkal emelkedett a bolygónk átlag hőmérsáéklete, ami katasztrofális emelkedés.
És még nincs vége.
Elkeseredett, és eddig eredménytelen harcot folytat az emberiség a globális klímaváltozással. Hiába a rengeteg kitűzött nemes cél, a légkörbe jutó üvegházhatású gázok mennyiségét eddig nem igazán sikerült csökkenteni.
Az elkeseredett harc egyik újabb jele az a terv, amelyet a Massachusettsi Műszaki Egyetem (a híres MIT) kutatói dolgoztak ki.
Az Űrbuborékoknak – Space Bubbles – nevezett pajzs egy nagyjából Brazília méretű (8-9 millió négyzetkilométeres) lebegő szerkezet volna az űrben, amely folyamatosan leárnyékolna bennünket, vagyis megakadályozná, hogy a napfény egy része elérje a földfelszínt.
A folyamatosan a Nap és a Föld közé helyezkedő pajzs felfújható, kör alakba rendeződő buborékokból állna.
Ezek a vékony falú, szilícium alapú gömbök meglehetősen hatékonyan árnyékolnának, így nem lenne szükség nehéz, merev fémszerkezeteket az űrbe szállítani.
Ha csak az 1,8 százalékát ki tudnánk szűrni a bolygónk felszínét érő napfénynek, a jelenlegi globális felmelegedés már megfordítható lenne.
Azonban nem mindenki ért egyet az öteggel.
A tudósok egy része szerint éppen ez a Brazília méretű buborék fogja kiirtani az emberi civilizációt.
Hogy hogyan?
Úgy, hogy a hatások amiket a hirtelen megszűnő napfény hiány kiválthat, még katasztrofálisabbak lehetnek, mint maga a felmelegedés.
Ez ugyanis extrém esetben akár jégkorszakba is taszíthat minket, vagy “csak” megborítja a jelenleg uralkodó globális éghajlati mintázatokat.
Az nem kérdés azonban, hogy valamit tenni kell.
Az MIT szerint az emberiségnek előbb-utóbb mesterségesen kell beavatkoznia a Föld klímájába, ha nem akar egyre mostohább körülmények közt élni rajta.
A kérdés, hogy milyen módszerekhez folyamodunk, mert könnyen elsülhet nagyon rosszul is a dolog.
Korábban Bill Gates is erősen próbálkozott a bolygómérnökség megalkotásán, mai “okos porral” szórta volna meg a légkört, hogy így verjék vissza a bekerülő napfényt.
Ám ezt a projektet szintén veszélyesnek ítélték, ezért nem kapott szélesebb körben zöld utat, mivel a következményei ugyancsak beláthatatlanok lennének.