Történelmi jelentőségű dolog történt, ilyen utoljára csak Lenin idejében esett meg Oroszországgal.
Putyin számára véget ért a hatalmi sakkjátszma és a háború?
Erre senki sem volt felkészülve, noha sejteni lehetett aháború és a szanckioók kivetése óta, hogy el fog jönni.
Több mint száz év után először hivatalosan is csődbe ment Oroszország.
Több mint száz év után először hivatalosan is csődbe ment Oroszország miután éjfélkor lejárt a határidő, hogy kifizesse a devizakötvényai aktuális kamatterhét.
A sajátos államcsődhöz hasonlót valószínűleg még nem láttunk a gazdaságtörténetben, ugyanis az oroszok tudnának fizetni, azonban a nyugati szankciók miatt képtelenek teljesíteni azt.
Vasárnap este lejárt a mintegy 100 millió dollárnyi elmaradt kötvénykifizetésre vonatkozó türelmi idő, amelyet Moszkva az ellene kirótt szankciók miatt nem tudott teljesíteni.
Az országnak rendelkezésére áll a szükséges összeg, azonban mivel nem technikai okok miatt nem tud teljesíteni,
HIVATALOSAN EZ IS ÁLLAMCSŐDÖT JELENT.
Hasonlóra 1918 óta nem volt példa, akkor a bolsevik hatalom tagadta meg a cári időszak idején felhalmozott adósság törlesztését. Az orosz államcsőd az ukrajnai háború kitörése óta a levegőben lógott, eddig azonban különböző kreatív megoldásokkal sikerült elkerülniük azt.
A mostani helyzet abból a szempontból mindenképp rendhagyó, hogy Moszkva hajlandó és képes is lenne fizetni, a szankciók miatt azonban ez gyakorlatilag lehetetlen.
Jelen esetben ugyanis a hitelminősítőknek kellene egy nemteljesítő nyilatkozatot kiadni a kötvényeket illetően, azonban a szankciók miatt erre nincs lehetőségük.
A legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy a kötvénytulajdonosok kivárják, hogy a háború véget érjen, abban a reményben, hogy azt követően Moszkva már képes lesz fizetni nekik.
Anton Szilujanov orosz pénzügyminiszter “vis maiorra” hivatkozott az eset kapcsán, és “bohózatnak” nevezte a kialakult helyzetet.
Nagy kérdés, hogy okoz-e bármiféle hátrányt Oroszországnak a csőd. A hitelminősítők ugyan megállapíthatják a fizetésképtelenséget, de ebben a leginkább fájdalmas az lenne, ha emiatt a tőkebáramlás, finanszírozási művelet lehetetlenné válnak.
Ez azonban jelen esetben elég irrelevánsnak tűnik, hiszen a korlátozó lépések miatt Oroszország amúgy is kiszorult a tőkepiacokról. Akik pedig mégis találnak “nem hivatalos” csatornákat, aligha ijednek meg egy olyan csődtől, ami nem igazi fizetésképtelenséget fejez ki.
A háborúra ezért nem feltétlen lesz azonnali hatással, de tény, hogy innentől meg van pecsételve Putyin és az oroszok sorsa.
Vagyis egy eleve vesztett háborút nyúznak, húznak még tovább.
Kérdés, hogy Putyin vagy az orosz vezetés ezt mikor fogja végleg belátni.