Történelmi jelentőségű lépésre került sor, az eddigi legerősebb pozitív gesztus az EU-tól a magyarok felé!
Az EU beismerte: a szlovákok még mindig alkalmazhatják a magyarok ellen a hírhedt Beneš-dekrétumokat. Most totális szigorral léptek fel és büntetik meg Szlovákiát.
Az Európa Tanács Kisebbségi Keretegyezményének Tanácsadó Bizottsága szerint fennáll a gyanú, hogy a szlovák hatóságok még mindig alkalmazhatják az 1945-ös, elsősorban a magyar és német kisebbségeket célzó vagyonelkobzási rendeletet, az úgynevezett Beneš-dekrétumokat.
Északi szomszédunk már reagált is a felvetésre.
A bizottság nagyra értékeli, hogy Szlovákia az elmúlt években növelte a kisebbségi kultúrák és média támogatását, ugyanakkor több mindent kifogásolt, szerinte például
A SZLOVÁK HATÓSÁGOK NEM ELÉGGÉ VAGY CSAK SOKÁRA ÍTÉLIK EL AZ ERŐSZAKRA ÉS A GYŰLÖLETRE VALÓ USZÍTÁST A NYILVÁNOS ÉS POLITIKAI BESZÉDBEN.
A jelentés 119. pontjában a bizottság hangot ad gyanújának, a független szakértők szerint „a szlovák hatóságok még mindig alkalmazhatják az 1945-ös, elsősorban a magyar és német kisebbségeket célzó vagyonelkobzási rendeletet (az úgynevezett Beneš-dekrétumokat)”.
A magyarokat érintő ajánlásokról a szlovák összefoglaló – amely az eredeti angol szöveg alapján készült – nem tesz említést a ma7.sk szerint.
A szlovák fél megalapozatlannak tartja a felvetést, mint jelezték: a Csehszlovákia és Magyarország közötti vagyonjogi és pénzügyi problémákat az 1949-től érvényes csorbatói egyezménnyel rendezték.
Mind az elnöki rendeleteket, mind a magyar lakosság kitelepítését történelmi összefüggéseiben és a második világháború eredményeinek viszonylatában kell szemlélni.
A második világháborúhoz hasonlóan ezek az intézkedések is számos egyéni sérelmet és tragédiát eredményeztek. Ezek azonban törvényes és legitim intézkedések voltak
– közölte Szlovákia.
Az EU azonban nem fog itt megállni.
Ha nem lesz megoldva a helyzet, még az is lehet, hogy jogállamisági mechanizmus indulhat Szlovákia ellen.