Maximum 2 év haladékot kapott minden tagország. Újabb diktatórikus döntés Brüsszelben? Meddig hagyjuk még, hogy az EU ossza az ukázt?
Legalább negyven százalékban nőket szeretne látni a nagy cégek felső vezetésében az Európai Unió.
A tagországok két évet kapnak, hogy alkalmazkodjanak az új szabályhoz, 2026 júniusáig pedig teljesíteni kell az elvárt kötelezettséget.
Ha nem sikerül, pénzbüntetést kapnak érte.
A megállapodás értelmében 2026 közepéig mind a 27 uniós tagállamban legalább 40 százalékra kell emelni az igazgatótanácsban a nők arányát, ha pedig ez nem alkalmazható, akkor a cég végrehajtási jogkörrel is rendelkező igazgatóinak kell legalább a 33 százalékát nőknek kitenniük.
Azok a cégek, amelyek az előírást nem tartják be, büntetésre számíthatnak, az igazgatói kinevezéseket pedig, melyek nem korrelálnak a meghatározott kvótákkal, semmissé tehetik.
Az úgynevezett „Nők a felső vezetésben” tendencia a legalább 250 főt foglalkoztató cégekre vonatkozik.
A vállalatoknak éves szinten kell majd beszámolni a felső vezetésben történt pozitív irányú változásokról.
Amennyiben nem érik el a kitűzött célokat, be kell mutatniuk, hogyan kívánják azokat a következő években megvalósítani.
A tagállamok összesen két évet kaptak arra, hogy a direkciót beillesszék nemzeti jogrendjükbe.
A vállalatoknak ennél egy kicsivel több időt biztosítanak: nekik 2026. június végéig van idejük, hogy elérjék a kitűzött célt.
Amennyiben azonban ez nem valósul meg, arányos büntetésre számíthatnak – ez lehet pénzbírság, de akár a kifogásolt pozíciók kötelezően történő újbóli meghirdetése is.
A tagállamoknak kötelező lesz publikálni azoknak a cégeknek a listáját is, amelyek elérték a kitűzött célokat – ez egyrészt az átláthatóság, másrészt az indirekt nyomásgyakorlás miatt fontos.
Sokak szerint azonban ez direkt, közvetlen belenyúlás a tagországok gazdaságába, vállalati életébe és belügyeibe.
Megint mások azt jegyzik meg, hogy nem értik
“miért a jól fizető, kényelmes ülőmunkáért kardoskodnak ennyire a nők egyenlőségért, és miért nem mondjuk a favágó telepeken, a nehézfémiparban, vagy a bányákban…”?
Ti mi t gondoltok?
Ehhez Magyarország vezetésének is lesz biztosan egy-két keresetlen szava…