Az orvosok, ápolók tömegével elkezdték szögre akasztani a köpenyeket…?
Tömeges felmondási hullám jön?
Több intézményben rögtön megkezdődtek a felmondások, miután május 31-ével megszűnt a felmondási tilalom az egészségügyben, de egyelőre nincs felmérés arról, hogy pontosan hányan állnak majd tovább.
Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke szerint becsülhetően nem egyszerre, hanem év végéig folyamatosan fog csökkenni a létszám, és több ezren távozhatnak.
Gondot jelenthet, hogy főként a képzett és nagyon tapasztalt szakdolgozók fordítanának hátat az ágazatnak.
Szolnokon már nem megy a szülészet
Alig maradt orvos, ezért Szolnokon arra kérik az anyukákat, menjenek máshova szülni.
A Magyar Narancs egy szolnoki olvasója azzal kereste meg a lapot, hogy a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Hetényi Géza Kórház-Rendelőintézet szülészetén orvos- és ápolóhiány miatt „eddig is döcögött az ellátás, de már nem fogadnak szülésre anyukákat”, azaz a Hetényi kórház szülészeti osztályán már nem lehet szülni, mert nincs kellő számú orvos és ápoló.
A szülés előtt álló kismamákat így tudomásuk szerint átirányítják más kórházakba.
Több ezren távozhatnak és ez még csak a kezdet
Az egy hónapos felmondási idő miatt csak a nyár közepére lesz kézzelfogható, hogy mekkora a kezdeti lendület. Becslései szerint év végéig folyamatosan, több szakaszban csökkenhet majd a létszám, és több ezren távozhatnak az ágazatból – persze amennyiben a jelenlegi feltételek nem változnak.
Friss adatok szerint az egész EU-ban Magyarországon a legmagasabb a halálozási arány az elhalasztott, vagy elmaradó műtétek miatt. Márpedig ezek száma elsősorban a szakápolói asszisztencia hiánya miatt növekszik.
Soós szerint az elvándorlás megállításához elsődlegesen még 2022-ben végrehajtandó béremelésre lenne szükség, oly módon, hogy egy középfokú végzettségű, képzett, tapasztalt szakdolgozó alapbére érje el a hasonló években mért szakmai gyakorlattal rendelkező orvos alapbérének az 50 százalékát, a diplomás szakdolgozó és főiskolai diploma esetén a 75 százalékát, egyetemi diploma esetén a 85 százalékát.