Kiderültek a részletek. Újabb termékekre vethetik ki az árstopot!
Vizsgálja a kormány azt, mely területeken következhet be még ársokk, amely a fogyasztói árak maximálását teszi szükségessé a háztartások pénzügyi stabilitása érdekében.
Ameddig szükséges, ezeket az intézkedéseket fenn kell tartani – mondta Nagy Márton az Országgyűlésben.
A Magyar Nemzeti Bank alelnöki székéből a miniszterelnök gazdasági tanácsadójává avanzsált szakember az alakuló kormányban a gazdaságfejlesztési portfóliót kapta, szerdai bizottsági meghallgatásai előtt azonban ennek elemei helyett inkább az volt világos:
Nagy Márton fontos szerepet kaphat a Fidesz-kormány gazdaságpolitikai irányvonalának kialakításában.
Ez az érzés a meghallgatások után sem változott, annál is inkább, mivel területeinek, az előtte álló feladatoknak a felvázolásánál sokszor szinte szó szerint hallhattuk azokat a prioritásokat, amelyeket az elmúlt időszakban Orbán Viktor emlegetett felszólalásaiban
Nagy Márton a miniszterelnök felsorolásain túllépve keretbe foglalta, mit is akar a kormány:
továbbra is kanyarban előzni.
Így nyert értelmet az árstoppal kapcsolatos, a miniszterelnök beiktatási beszédében is említett kijelentés, miszerint a kormány – akármennyire nem tartja piacbarát eszköznek – egyelőre nem engedi el ezt a megoldást, amely Nagy szerint összességében 6 százalékponttal járul hozzá az infláció letöréséhez (ebből 1-1,5 százalék az élelmiszereknek és 2-2,5 százalék az üzemanyagoknak tudható be).
Konkrétumot persze a miniszterjelölt sem említett, világossá tette azonban azt, hogy a nemrég bejelentett hosszabbításon túl akár új termékek is bekerülhetnek az érintett körbe. Szerinte ezzel ki lehet védeni azt, hogy a háború okozta hatalmas emelkedés hatásai a háztartásokat érjék, közben pedig a veszteséget „rá lehet hárítani azon cégekre, amelyek eközben extraprofitra tesznek szert”.
Az üzemanyag drágulását a Mol gazdálkodja ki, az élelmiszert az élelmiszer-kiskerekedők, amelyek többségében külföldiek – sorolta a miniszterjelölt, aki az infláció elleni alternatív eszközként felvetett áfacsökkentés ellen is hasonló érvet hozott fel.
A gazdaságfejlesztésben is fontos szerepet adna a családpolitikának, amelynek sikerét szerinte az is jelzi, hogy jelentősen nőtt a házasságkötések száma.
Fontos emellett a vidék felzárkóztatása, a kis- és közepes vállalkozások versenyképességének erősítése, a hazai vállalkozások profitegyenlegének növelése, az állami, magán- és háztartási beruházások magas szintjének fenntartása
– ezeket a célokat egyébként Orbán Viktor tavasszal a gazdasági évnyitón sorolta fel részletesen.