Az úgynevezett Lloviu vírust azonosították Magyarországon: hamarosan újabb világjárványt robbanthat ki?
A Lloviu nevű filovírust, az ebola távoli, „európai” rokonát azonosították Magyarországon egy emberkerülő denevérfaj elzártan élő populációjában.
Egyelőre ott tartunk, hogy a vírus legfeljebb a védett állatokra jelent veszélyt, emberre való terjedésének lehetőségét vizsgálják.
Az eredmény viszont remekül mutatja, milyen fontos az ismeretlen kórokozók elleni proaktív fellépés, illetve ismét ráirányítja a figyelmet, hogy a vállalhatatlan méreteket öltő természetpusztítással az ember miként rántja saját magára a különböző betegségeket.
A részletekről Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) szakértője beszélt.
Kemenesi elmondta: kiderült, hogy a kórokozó emberi sejteket is fertőz, a kutatás természetesen éppen ezért magasabb fokozatba kapcsolt.
Magyarán rendben van, a vírus képes lehet denevérről emberre átfertőzni, de jönnek a megválaszolandó kérdések.
Okozhat-e megbetegedést?
Vajon milyen vírusmennyiségre van szükség az emberi fertőzéshez?
Képes lesz emberről emberre terjedni?
Hogyan és milyen mennyiségben üríti a fertőzött denevér a kórokozót?
Hosszan sorolhatnánk még, a lényeg: millió és egy tényező kell egy sikeres átugráshoz, onnan pedig még jóval több egy járvány kitöréséhez.
Teljesen logikus, hogy statisztikailag megnő az állati kórokozók átugrásának esélye, keresve sem találhatnánk jobb példát a vuhani állatpiac és az új koronavírus közti összefüggésnél.
Itt írtunk részletesebben arról, hogy a természetpusztítással, vadkereskedelemmel az emberiség maga számolja fel azt a pufferzónát, amely védené a vadállatokban megtalálható kórokozóktól.