A klimatológusok szerint korábban körülbelül 50 évente fordult elő ilyen hőhullám mint most, aminek a hatásait az egész világ nyögni fogja…
Indiában már zajlik, mindenhová elér a következő hónapokban.
Az Indiai Kormány Meteorológiai Osztálya szerint Észak- és Közép-Indiában a legmagasabb havi átlagos levegőhőmérsékletet mérték a meteorológiai megfigyelések teljes 122 éves történetében.
A szokatlan hőség azonnali tüzet okozott még az örökzöld, nedvességgel telített dzsungelben is.
A tüzek hivatalos oka egy éles és szokatlanul erős felmelegedés, aminek következtében a hőmérséklet több régióban, így Pakisztánban is elérte az 50 Celsius fokot.
A szokatlanul korai rekord hőhullám csökkentette a búzatermést. A búza az érés utolsó szakaszában nagyon érzékeny a hőre.
Emiatt az indiai gazdák úgy ütemezik be a vetés idejét, hogy egybeessen az általában hűvösebb tavasszal.
Idén azonban a szokatlanul meleg tavasz miatt a betakarítási kilátások sok kívánnivalót hagynak maguk után.
A klimatológusok szerint korábban körülbelül 50 évente fordult elő ilyen hőhullám Indiában, most azonban minden okunk megvan azt hinni, hogy a hőhullámok sokkal gyakrabban, körülbelül 4 évente egyszer fordulnak elő.
A szakértők szerint Indiában és Pakisztánban az idei búzatermés várhatóan mintegy negyedével lesz az átlag alatt.
Bár India a világ második legnagyobb búzatermelője, termésének csak kis részét exportálja.
A világjárvány előtt India hatalmas tartalékokkal rendelkezett, amelyek messze meghaladták a hazai szükségleteit, és ez egy puffer volt az éhínség kockázatával szemben.
Ezek a tartalékok azonban kimerültek azáltal, hogy a járvány idején körülbelül 800 millió embernek – olyan kiszolgáltatott csoportoknak, mint például a migráns munkásoknak – osztottak szét ingyenes gabonát.
Az egész világ megérzi majd
Ma India továbbra is hatalmas élelmiszer-exportőr, és rengeteg gyümölccsel és zöldségekkel árasztotta el a piacot, még a globális világjárvány idején is.
Most azonban Ukrajna meghatározatlan időre kiesett erről a piacról, és az ENSZ szakértői már most az élelmiszerek 37 százalékos drágulásával, vagy általában éhínséggel rémisztgetnek, ami legkésőbb 2022 őszén kezdődik.
India nem Ukrajna, ott a mezők nem egyenletesen oszlanak el, hanem a folyók mentén csoportosulnak.
Ott koncentrálódik a vadon élő növényzet is, amely most lángokban áll.
Az ország területének többi részét hegyek és sivatagok teszik ki, ahol nincsenek tüzek, mert nincs ami meggyulladjon.
Ezért még egy nem túl nagy méretű tűz is sok kertet és mezőt pusztít el egyszerre, ami nagyon hamar hatással lesz a világ élelmiszerpiacára.