Soha senki nem számított rá, hogy a japán konzul felhívja Sanghaj polgármesterét azzal a kéréssel, hogy valahogyan oldják meg a rendkívül kemény és eddig nem látott helyzetet.
Ha mindez 50 évvel ezelőtt történt volna, amikor Sanghaj kizárólag kínai kikötő volt, akkor mindez kizárólag kínai probléma lett volna.
Mára azonban Kína a globális logisztikai rendszer részévé vált, és a várakozó hajókat mutató ábrán minden egyes hajó mögött egy-egy nagy, vagy több száz kisebb cég áll, akik Sanghajból várnak alkatrészeket.
A probléma néhány héten belül széles körben és globálisan is elterjedhet, és nemcsak a munkahelyeket és a fogyasztási cikkeket érintheti, hanem nagy valószínűséggel az élelmiszerpiacot is.
Shanghai Port, a legforgalmasabb konténerváros, 47 millió konténer egységet kezel, ami négyszerese a Los Angeles-i kikötő által kezelt mennyiségnek.
A sanghaji kikötő továbbra is működik, de a március végén közzétett iparági adatok azt mutatták, hogy a be- vagy kirakodásra várakozó hajók száma az egekbe szökött.
Az állami média arról is beszámolt, hogy az utazási korlátozások miatt sok kamionsofőrnek nehézséget okozott a konténerek időben történő be- és kiszállítása a kikötőbe.
Az AP Moller-Maersk A/S, a világ egyik legnagyobb teherszállító vállalata felfüggesztette a fagyasztott húsok és tenger gyümölcsei foglalásait Sanghajban, mivel egy súlyos lezárás miatt teherautók akadtak el a kikötőből a városba vezető úton.
Ügyfeleinek szóló felhívásában az Ocean Network Express arra figyelmeztet, hogy Sanghaj kikötőjében felhalmozódnak a konténerek, és az ellátási lánc blokkolva van.
A kikötő a fagyasztott élelmiszerek alacsony hőmérsékleten tartásához szükséges elektromos berendezések nélkül maradt. Ugyanakkor a kamionok száma korlátozott, a terminálok pedig túlzsúfoltak.
Ennek eredményeként a Maersk egészen a közelmúltig felfüggesztette a fagyasztott termékek és egyéb romlandó áruk szállítását Sanghajba.
A világjárvány elleni intézkedések miatt számos gyár felfüggesztette működését Sanghajban és Kunshanban, ami az autók és az elektronikai cikkek kulcsfontosságú ellátási láncainak megzavarásával fenyeget.
A kínai kormány által a sanghaji járvány leküzdésére választott konkrét gyakorlat azonban globális ellátási problémát okozhat.
Sanghaj lezárása és Kína politikája óriási globális hatást gyakorolhat az ellátási láncra, és hamarosan összeomolhat tőle az egész világ.