Ez minden eddigi válságnál rosszabb lesz, Orbán is készül rá, akár megszorítások is jöhetnek.
A világgazdaságban elszabadult áremelkedések azzal a veszéllyel járnak, hogy az 1970-es években tapasztalt módon tartóssá válik az infláció, ami végül magas munkanélküliséghez és gazdasági recesszióhoz vezet
– idézi a Bloomberg a Brevan Howard Asset
Management befektetési cég közeljövőre vonatkozó negatív forgatókönyvét. Az elmúlt közel két évtizedben a legjobb befektetési megtérüléseket elérő cégek közé tartozó Brevan Howard szakértői úgy vélik, hogy a második világháború óta eltelt 75 év legösszetettebb makrogazdasági helyzete alakult ki 2022 elején.
Igaz ugyan, hogy nem lehet egyszerű párhuzamot vonni az OPEC olajembargójával, ami elvezetett az 1973-as olajárrobbanáshoz, majd az 1979-es iráni forradalmat követő második olajársokkal, ám sok a hasonlóság a két világgazdasági helyzet között.
A világ nagy jegybankjai törhetik a fejüket, hogy milyen monetáris intézkedéssel próbálják megelőzni a legrosszabb, a stagfláció kialakulását.
Orbán is utalt rá
Orbán Viktor nem sokkal reggel 8 óra után jelent meg feleségével, Lévai Anikóval Budapest 3-as számú szavazókörében, hogy leadja voksát.
Fotósok és újságírók hada várta, majd kifelé jövet a miniszterelnök meg is állt, hogy a kérdésekre válaszoljon.
Orbán Vktor kapott kérdést annak kapcsán is, hogy az ellenzék szerint a választások után megszorítások lehetnek a választási túlköltekezések, és az orosz-ukrán háború gazdasági következményei miatt.
A miniszterelnök az esetleges megszorításokra vonatkozó kérdésre is csak annyit válaszolt:
“A választások után az ország érdekeinek megfelelő döntéseket fogunk hozni.”
“Először ejtsük el a medvét, utána tárgyaljunk a szűccsel” – mondta.
A rezsicsökkentés fenntarthatóságára vonatkozó kérdésre gyakorlatilag ugyanezt válaszolta. “Szeretnénk megnyerni a mai választást, és utána szembenézni ezekkel a kérdésekkel is.”