Három újonnan kiadott CIA-jelentés 1963-ból és 1964-ből azt vizsgálja, hogy a Szovjetunió nyilvánvalóan alkalmazta az extraszenzoros észlelést (ESP), és hogyan próbálta kifejleszteni a “kibernetikus telepátiát”.
A dokumentumok részletezik a szovjet tudósokkal és egy diákkal folytatott beszélgetéseket a Szovjetuniónak az ESP fejlesztése iránti érdeklődéséről.
Ezen beszámolóktól vezérelve úgy tűnik, hogy a Szovjetunió tervei a telepátia fejlesztésére éppúgy beváltak, mint Amerika jól dokumentált erőfeszítései.
“Jelenleg nincs világos, részletes nyelvi programja erre,”
– áll az egyik jelentésben. “Inkább az a jövőbeli átfogó célja, hogy általánosságban tájékozódjon az ESP-ről.”
A dokumentumok az információszabadságról szóló törvény jóvoltából a Government Attic webhelyén keresztül érhetők el.
Ez három jelentést foglal magában, amelyeket a CIA-nak tett egy ügynök, aki beszélgetést folytatott egy szovjet kibernetikai kutatóval és egy külföldi cserediákkal.
Ma a “kibernetika” szó szorosabban kapcsolódik a tudományos-fantasztikus irodalomhoz
-írja az ÚjVilágtudat.
Az 1960-as évek elején ez egy tág fogalom volt, amely minden olyan tudományos törekvést lefedett, amely az emberek és gépek visszacsatolási hurkainak jobb megértését célozta.
Ez egy olyan tudományterület volt, amely többek között az emberi és gépi interakció keretrendszerének kialakítására törekedett.
Úgy gondolták, hogy ha minden biológiai kölcsönhatáshoz meg tudunk alkotni egy matematikai keretet, akkor azt könnyen átültethetjük gépekre.
Az Egyesült Államokban és a Szovjetunióban egyesek úgy vélték, hogy lehetséges lenne teljesen kiiktatni egy köztes nyelvi szoftvert, és telepátiával közvetlen kommunikációt lehetne létrehozni az emberek és a gépek között.
A CIA ügynök szovjetekkel folytatott beszélgetései szerint ez nem ment jól a Szovjetunióban.
D.A. Kerminov, a szovjet tudós egy kísérletet írt le, amelyben a Szovjetunió kutatói képesek voltak “szalagra rögzíteni” egy zongorázó férfi központi idegrendszeri jeleit, majd ezeket az üzeneteket visszasugározni egy másik személy karjába, aki még soha nem zongorázott.
“Ez a személy akkor képes lett bonyolult zenét játszani, de egy részét állandó tudásként megőrizni,”
– állította Kerminov.
“Amikor további részleteket kértek tőle, nem tudta megadni, vagy publikációkra hivatkozni.”
És úgy tűnik, valaki a telepátián dolgozott. “Kerminov azt állította, hogy Vasziljev nagyon erős ESP-t (extra-szenzoros észlelést) tudott felmutatni bizonyos alanyokkal, de csak bizonyos személyek képesek befogadni a ‘hullámokat’,” – mondta jelentésében az ügynök. “Néhány ESP, amelyben Kerminov bevallottan hitt, nemcsak az események kitalálását jelentette, hanem a jövőbeli véletlenszerű események előrejelzését is.”
A beszélgetés előrehaladtával az ügynök ugratni kezdte a tudóst a szovjet ideológiával.
“Megkérdeztem Kerminovot, hogyan lehet az ESP-t összeegyeztetni a marxista materializmussal, és azt mondta, hogy ez a probléma, amellyel Vasziljevnek szembe kell néznie – hogy megmutassa, milyen kompromisszumok kötik ezeket a ‘gondolathullámokat,’ vagy bármik is ezek,”
– írta.
“Érdekes volt számomra, hogy bár elég sokat ugrattam Kerminovot az ESP-ről és annak a materializmushoz való viszonyáról, nem zavarta. Nyilvánvalóan nagyon kevés szkepticizmust táplál ezzel kapcsolatban.”
A hallgatóval folytatott beszélgetés hasonló, leszámítva a materializmusról szóló vitákat.
A diák szerint a szovjet ESP-kutató egy szélsőséges figura volt, akinek gondjai voltak az alapvető tudományos keretek létrehozásával, amelyek segítségével mérni lehetett, amit bizonyítani próbált.
Az amerikai hadsereg és a CIA is megpróbálta feltárni az emberi képességek külső határait saját ESP és telepátia programjaiban. Az összes program több ezer oldalnyi dokumentumot és lenyűgöző történeteket generált, de nem hoztak létre pszichikai harcosokat vagy közvetlen kommunikációs módszereket ember és gép között.
A kibernetika még mindig létezik, de inkább ezer változatos és specifikus tudományterület ihletője. Ez olyan fejlemény volt, amelyet a szovjet tudós a gondolatolvasás haszna nélkül jósolt meg.
“Kerminov bizonyos mértékű szkepticizmusát fejezte ki a kibernetika iránt érdeklődőkkel szemben,” – áll a jelentésben.
“Tisztában volt a fejlesztés ‘hóbortjaival,’ és nem várt csodákat. Azt mondta, a kibernetika nem tudomány.”
Forrás: ÚjVilágtudat