A szakértők és tudósok már kiadták a figyelmeztetést! A hétköznapokat is érinthetik a hatásaik!
Geomágneses viharok sorozata jön
Csillagunk egy ideje kifejezetten aktív, január közepe óta szinte naponta produkál flereket és koronakidobódásokat (CME)
– írja a ScienceAlert alapján a 24.hu. A
kitörések esetenként bolygónk felé néznek, ami geomágneses viharokhoz vezethet.
Az amerikai Nemzeti Óceán‑ és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) Űridőjárás-előrejelzési Központja és a Brit Meteorológiai Hivatal egyaránt enyhe és mérsékelt erejű geomágneses viharokra adott ki figyelmeztetést a hétre.
Az elmúlt időszakban több G1-es és G2-es kategóriájú esemény is zajlott, az ilyen geomágneses viharok nem különösebben veszélyesek.
A történelem egyik legerősebb kitörése okozta a hírhedt Carrington-eseményt
A történelem legnagyobb mágneses viharai bármikor megismétlődhetnek, és még mindig nem vagyunk rá felkészülve.
Két igazán jelentős geomágneses vihart tart számon a tudomány, a Carrington-eseményt és az 1770-es Japán felett észlelhető napvihart, de ha ezek az események ma következnének be, sokkal több problémát okozhatnának, mint annak idején.
Az 1859. szeptember 1-jén bekövetkező napkitörést Richard Christopher Carrington csillagászról nevezték el, mivel ő volt az egyik megfigyelője az eseménynek, de ugyanazokról a tapasztalatokról számolt be az Angol Királyi Csillagászati Társaság novemberi ülésén Richard Hodgson is, aki amatőrcsillagászként kémlelte az eget.
arki fényről érkeztek beszámolók a karib-tengeri szigetek környékén, a távíró gépek megvadultak, néhányat a gépek kezelői közül áramütés ért.
Miután kikapcsolták a készülékeket, azok áram nélkül is működtek tovább.
Az ég néhány helyen olyan fényessé vált, hogy a munkások korábban keltek, mert azt hitték, már hajnalodik.
Noha az ilyenfajta mágneses viharok egészségre nem károsak a magnetoszféra védőhálójának köszönhetően, vagyis senki élete nincs közvetlen veszélyben kizárólag az ionizált részecskék miatt, de, mivel a kommunikációs infrastruktúra már akkoriban is egyre nagyobb mértékben függött az elektromos áramtól, a villamos eszközök pedig megbolondulnak vagy akár ki is gyulladhatnak egy-egy ilyen esemény hatására, ezért a mega-kitörés nagy káoszt okozott.
A szemtanúk vörösen izzó égről adtak hírt, ugyanolyan apokaliptikus látványról, mint amilyet 1770 szeptemberében láttak a Japán és Korea környékén élők.
Mire számíthatunk?
Enyhe esetben alig lesz észrevehető amikor egy ilyen geomágneses vihar eléri a Földet.
Azonban okozhat zavarokat az elektromos hálózatokban, a műholdakban, a GPS rendszerekben, vagy akár a tévés adásokban is.
Napjainkban egy Carrington-eseményhez hasonló történés bármikor megismétlődhet, és sokkal súlyosabb következményekkel járna.
Egyesek szerint nem zárható ki, hogy néhány évtizeddel visszaküldene minket az időben, már ami az infrastruktúrát és a technológiát illeti.