Az orosz állami hírügynökség olyan videót posztolt, ami alapvető fenyegetést jelenthet mind a nemzetközi űrprogram, mind a világ számára.
Dmitrij Rogozin, a Roszkoszmosz vezetője már február 25-én, vagyis a háború megindulásának másnapján arra figyelmeztette a nyugati országokat, hogy amennyiben Oroszország kiszállna a projektből, a Nemzetközi Űrállomás egyszerűen lezuhanna.
Ennek a hátterét az adja, hogy az űrállomásnak időnként kisebb pályakorrekcióra van szüksége ahhoz, hogy tartani tudja a magasságát, ezt pedig jellemzően a hozzá kapcsolódó orosz űrhajók hajtóművével végzik el.
A helyzet gyors eszkalálódását jelzi, hogy – ahogy arról a Futurism beszámolt – a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség a napokban egy olyan videót tett közzé a Telegram közösségi oldalon, amely azt mutatja be, ahogy az űrállomás orosz szegmense leválik az ISS többi részéről.
A NASA Watch által a Twitterre feltöltött videó végén ugyan jelzik, hogy kitalált eseményről van szó, de már önmagában az is sokatmondó, hogy egyáltalán szükségét érezték egy ilyen videó elkészítésének.
A kapcsolatok megromlása egy amúgy is érzékeny pillanatban érte a feleket,
hiszen amíg a NASA arra készül, hogy az ISS 2030-ig üzemképes marad, addig orosz oldalról az elmúlt években több olyan nyilatkozatot is lehetett hallani, ami arra utalt, hogy a jelenlegi megállapodás 2025-ös lejárta után kiszállnának a nemzetközi projektből, hogy inkább a saját – már építés alatt álló – űrállomásukra koncentráljanak.
Ha az ISS egyelőre nincs is veszélyben, más fontos űrprojekteket súlyosan hátráltathat az ukrajnai háború és annak következményei.
Amikor február végén, az orosz invázió megindulása után megkerestük az orosz és az európai űrügynökséget, hogy az ExoMars programról érdeklődjünk, még mindkét féltől azt az információt kaptuk, hogy a két ország közös Mars-projektje a terveknek megfelelően halad tovább,
alig néhány nappal később viszont az ESA már arról adott ki közleményt, hogy az Oroszországra kivetett szankciók miatt az indítást valószínűleg ismét el kell halasztani.