Egy új tanulmányban az Alexis Licht, a Washingtoni Egyetem munkatársa által vezetett csapat egy elveszett földrészt mutat be
– számolt be róla a Science Alert.
A szakértők úgy vélik, hogy az ősi régió hozzájárulhatott ahhoz, hogy az ázsiai emlősök évmilliókkal ezelőtt meghódítsák Európát, kiszorítva a helyi fajokat.
A kontinens Európa, Afrika és Ázsia között húzódott, a kutatók pedig Balkanatóliaként hivatkoznak rá.
A terület átjárót alkothatott Ázsia és Európa között, amikor nagyjából 34 millió éve a tengerszint lecsökkent.
A korszakban, az eocén végén egy kihalási esemény zajlott:
Nyugat-Európából rengeteg őshonos emlős tűnt el, miközben nagy számban jelentek meg az ázsiai fajok.
A Balkánon előkerült legújabb fosszíliák alapján a térségben egykor egy egyedi biorégió feküdt, amely lehetővé tette, hogy az ázsiai emlősök 5-10 millió évvel a tömegkihalás előtt elérjék Délkelet-Európát.
A szakértők most a Balkán és Anatólia ismert kövületeit elemezték ismét, és a lelőhelyek korát is felülvizsgálták a legfrissebb geológiai adatok tükrében.
A csapat a terület paleogeográfiai rekonstrukciója során arra jutott, hogy a régió hol elmerült, hol kiemelkedett a tengerből.
Úgy tűnik, Balkanatólia fontos átjárót jelentett az Ázsiából érkező állatoknak.
Az egykori földrész idővel földhíddá módosult a tengerszint emelkedése miatt.
Balkanatólia mintegy 50 millió évvel ezelőtt még egy elzárt szigetvilág volt, a tengerszint csökkenése, az antarktiszi jégtakaró növekedése, valamint a lemeztektonika miatt viszont 40-34 millió éve a terület Nyugat-Európához csatlakozott.
Az új fajok ekkor kezdhették meg nyugati irányú terjeszkedésüket.