A média bizonyos része nagyon zizeg az elmúlt napokban a vuhani virológiai intézetben folyó új koronavírus-kutatás miatt.
Egy NeoCoV nevű koronavírusról van szó, amely lényegében egy változata a MERS koronavírusnak, melynek a halálozása 35% volt.
Kezdjünk el aggódni?
Lehetséges, hogy ez a koronavírus a következő nagy járványt okozhatja?
A variánst a Kínai Tudományos Akadémia és a Vuhani Egyetem kutatói azonosították. Közlésük szerint a NeoCov a denevérek között jelent meg Dél-Afrikában, és egyelőre még csak az állatok között terjed,
AZONBAN FENNÁLL ANNAK A LEHETŐSÉGE, HOGY TOVÁBB MUTÁLÓDIK, ÉS ÁTTERJED AZ EMBERRE IS.
A dologban azonnal sokak számára furcsa volt, hogy a VUHANI Egyetem kutatói azonmosították ezt a vírust.
Ismét csak Vuhan. Csak most nem a Vuhani Virológiia Intézet, hanem az Egyetem. Talán Kína már a Covid-20-on dolgozik?
A NeoCov összetétele az egyes koronavírus-fajták közül leginkább a MERS-víruséhoz hasonlít, amely 2012-ben jelent meg Szaúd-Arábiában, és ami 30%-os halálozási rátával bírt, vagyis minden harmadik embert meg tudna ölni a Földön, ha elkezdene elterjedni.
A Vuhani tudósok szerint a NeoCovnál jelentős mutációk láthatók a receptorkötő doménnél (RBD), amelynek jelentős szerepe van abban, hogy a vírus be tud-e hatolni a sejtekbe.
A BioRxiv-tanulmányban mindössze annyi írtak, hogy a vírus „lehetséges biológiai veszélyt jelent”.
Ha a mutációk révén a NeoCov átterjed az emberre, elképzelhető, hogy olyan tempóban terjedhet majd, mint a SARS-CoV-2 változatai, és olyan halálos lehetne, mint amilyen a MERS-koronavírusok voltak – áll a tanulmányban.
Kérdések:
Vajon csak véletlen, hogy ezzel a NeoCov vírussal ismét Vuhanban foglalkoznak, kínai tudósok “zizegnek” körülötte…?
Pont most, mikor az eredeti koronavírus járvány kezdene valamennyi tudós véleménye szerint a végéhez érkezni…?
Az már csak hab a tortán, hogy a vuhani tudósok által közzétett tanulmányokban a megfogalmazások igen gyanúsak és azt sejtetik, hogy gain of function, azaz funkciónyerési kísérletet hajthattak végre a NeoCov víruson.