Ennek már sose lesz vége, és örökre a korlátozott életre kell majd berendezkednünk…?
Egyre több új kutatás igazolja, hogy az omikron alvariánsa még az eredeti omikron-törzsnél is gyorsabban terjed
– számolt be róla a Bloomberg.
Ami viszont még ennél is aggasztóbb, hogy a kutatások szerint az enyhe tünettel átesettek nem szereznek erős védelmet a további fertőzésekkel szemben.
A kutatási eredmények kétségbe vonják a várakozást, hogy az omikron variáns elhozza a pandémia végét.
A járványstratégiák változása egyre terjed világszerte: a kormányok úgy kezdték el kezelni a koronavírus-járványt, mint egy szezonális megbetegedést, mivel az emberek megelégelték a korlátozásokat, egyre több vakcina áll rendelkezésre, és a halálozási számok viszonylag alacsonyak.
A University of California firss, online közölt, független szakértők által még nem ellenőrzött kutatása szerint az omikron adta védettség (vagyis az antitestek száma) összefüggésben áll azzal, hogy mennyire volt súlyos a betegség lefolyása.
A kutatók szerint az enyhe fertőzésen átesett beoltottak
A JÖVŐBEN IS KI LESZNEK TÉVE AZ OMIKRON ÉS A TÖBBI VARIÁNS OKOZTA VESZÉLYNEK.
A természetes védettség adta antitestek száma ugyanis mindössze nagyjából harmada volt annak, mint amit a megerősítő oltásokkal szerezni lehet.
“A kutatásunkból arra következtethetünk, hogy az omikron adta védettség nem lesz elegendő az újabb, vélhetően megjelenő variánsokkal szemben. Emellett azt is bizonyítja, hogy a megerősítő oltásokra szükség van, mert az átvészeléses védettség nem lesz elegendő”
– számolnak be róla a kutatók.
Egy másik kutatás szintén aggasztó eredményre jutott: eszerint az omikron alvariánsa még gyorsabb terjedésre képes, mint az eredeti omikron-törzs.
A 8 541 dániai háztartás adatai szerint a BA2 alvariánssal fertőzöttek 39% eséllyel fertőztek meg másokat velük egy háztartásban, az eredeti omikronnál ez csak 29%.
Mindkét esetben azoknál volt nagyobb a fertőzés kockázata, akik nincsenek beoltva.
A dán kutatás eredményeivel egybeeső eredményt hozott egy brit kutatás is, amely szintén a BA2 alvariáns gyorsabb terjedőképességét igazolta az eredeti omikronhoz képest.
Jelenleg a BA1 a domináns omikron-variáns a világon, de a BA2 egyre gyorsabban terjed, főleg Indiában, Dél-Afrikában, Dániában, az Egyesült Királyságban – közölte a WHO.