Kiadták a figyelmeztetést.
ANOAA Űridőjárás-előrejelző Központja (SWPC) G1 – Minor eseményre vonatkozó geomágneses viharra vonatkozó jelzést adott ki.
Az előrejelzett esemény mellett az űridőjárás-szakértők egy koronakidobódást is figyelemmel kísérnek, amely egy C-4 osztályú robbanásból származik a Napból tegnap – számolt be a wewatherboy.com.
A koronakidobódás (coronal mass ejection – CME) által a Földre mért csapás első hulláma hétfőn érte el a Földet.
Bár az Egyesült Államok keleti részén jelenleg egy jelentős téli vihar van kibontakozóban, nincs közvetlen kapcsolat az űridőjárási aktivitás e hulláma és a földi időjárási esemény között.
A Földre most ható G2 vihar miatt a szakértők szerint a legintenzívebben a 60. földrajzi szélességi fok környékén fejti ki hatását.
Ebben a térségben a Földön az elektromos hálózat ingadozásai, míg az űrben a műholdak orientációjának rendellenességei fordulhatnak elő.
A kommunikáció is akadozhat: a nagyfrekvenciás rádióhullámok terjedése a magasabb szélességi körökön gyenge lehet. (Budapest a 47. szélességi fokon fekszik.
Most a szakértők azt vizsgálják, hogy a következő időszakban a napszél-intenzitása, a koronakidobódások és a geomágneses viharok gyakoribbá vagy erősebbé válnak-e.
Ha ugyanis igen, és erre megvan az esély, az komolyan aggasztó jövőt vetíthet elénk.
Egy nagyobb geomágneses vihar ugyanis magával sodorhatja a jelenlegi modern emberi civilizációt, és egyetlen nap alatt visszaküldhetne minket a kőkorszakba.
Bár még az ilyen jelenségek élettani hatásairól keveset tudunk, a feltételezések szerint a napszél, a napkitörés és az erős napfelszíni aktivitás megzavarhatja az agy elektromos tevékenységét, ami migrénhez vezethet.
Emellett egyéb műszeres mérési eredmények azt mutatják, hogy a homlok, a nyak és a vállak területén megváltozik az izmok feszülése, valamint módosulhat az észlelési és koncentrációs képesség is.