Az Omikron nem az az enyhe mutációt tartalmazó vírus, mint a tudósok eddig gondolták. Sorra aggasztó dolgok láttak napvilágot róla.
A különböző variánsok dominálta korábbi hullámok által leginkább érintett, oltási kampányt is sikeresen folytató országok valóban azt hihették a közelmúltig, hogy lassan maguk mögött hagyják a pandémiát.
Endémiára számítottak, szezonálisan előforduló koronavírusos hullámokkal, melyekkel kapcsolatos reményeik arról szóltak, hogy a mostaniak súlyosságát már nem közelítik meg.
A november végén megjelent, immunitás elkerülésére képes és pokoli gyorsan terjedő omikron variáns azonban mindent megváltoztatott.
Az országok már ismét bevezettek olyan intézkedéseket, amelyekről azt hitték, maguk mögött tudhatják – utazási korlátozások, maszkviselés, az összejövetelek veszélyeire történő figyelmeztetés.
Bár nem kerültünk vissza a startmezőre, az omikron azzal jár, hogy még több embert kell beoltatni ahhoz, hogy tényleg eljöhessen az endémia ideje
– írja a Reuters.
“Az embereknek elegük van a világjárványból, és Isten látja a lelkem, nekem is, de ha nem tudjuk sürgősen cselekvésre késztetni a vezetőinket, akkor úgy látom, hogy 2022-ben ugyanabba a helyzetbe kerülünk, amit 2021-ben megéltünk már egyszer”
– mondja Angela Rasmussen, a kanadai Saskatchewan Egyetem Oltóanyag és Fertőző Betegségek Szervezetének virológusa.
A T-sejtek az eddigi tapasztalatok szerint nem felejtenek, azokat nem képes úgy átlépni az omikron, mint az antitestek hatását.
Sok szakértő úgy véli, hogy ez a második védelmi vonal megakadályozza a kórházi kezeléseket és a haláleseteket.
Sok, a vírusra fogékony ember is van még ugyanakkor a földön – Celine Gounder, a New York-i Egyetem fertőző betegségekkel foglalkozó szakember szerint ezért is kell még legalább egy év ahhoz, hogy valóban endémiássá válhasson a koronavírus.
2022 inkább a helyi kockázatok felmérése, az oltások felvétele és a védekező intézkedések betartása jegyében zajlik még mindig.