A briteknél már megindultak a tömeges újrafertőződések.
Az Omikron képes lehet azt is újrafertőzni, aki nemrég esett át a koronavíruson.
Képes bárki újrafertőzni még duplán oltottan is
Az új variáns azért is aggodalmat keltett, mert a fertőzések több mint a felét duplán oltott személyeknél mutatták ki – írja az Infostart.hu. Arról ugyanakkor nincs hír, hogy a fertőzöttek közül bárki is súlyosan megbetegedett volna
– mondta hétfőn a brit egészségügyi miniszter.
Vasárnap Nagy-Britanniában kétszer annyi omikronfertőzést regisztráltak, mint egy nappal korábban – és a vasárnapi fertőzési szám már 246 volt – olvasható a portálon.
A londoni kormány felfüggesztette azt a könnyítést is, hogy a duplán oltottak számára nem volt a beutazás feltétele a negatív Covid-teszt. Ez keddtől immár a ki- és a beutazáshoz is szükséges.
Félelmetes, hogy a világ alig tud róla valamit
A gyorsan terjedő B.1.1.529-nek is nevezett omikronon 30 mutációt fedeztek fel – kétszer annyit, mint a korábbi, szintén gyorsan fertőző delta variánson.
Mindez azt jelentheti, hogy az emberekben jelenleg – betegség vagy oltás nyomán – létrejött antitestek nem semlegesítik kellőképpen az új variánst, és a mutáns vírus a védelmet kijátszva fertőzhet.
Kutatók és szakértők most azokat az eredményeket várják, amelyekből kiderül, hogy mennyire súlyos betegséget okoz ez az a variáns, és várható-e, hogy gyorsan megtelnek a kórházi osztályok miatta.
Az MTI szerint a brit egészségügyi minisztériumhoz eddig nem érkezett jelentés arról, hogy az omikron vírusváltozattól Nagy-Britanniában megfertőződöttek közül bárkinél is kórházi kezelést igénylő súlyos betegség alakult volna ki.
Versenyfutás az idővel
A britek egy másik vezető tudományos szakértője, Sir Jeremy Farrar bizakodó, hogy a jelenlegi vakcinák bizonyosfajta védelmet nyújtanak az omikronnal szemben, de „minél tovább terjed a vírus a világ oltatlan közösségeiben, annál valószínűbb, hogy meg tudja kerülni a vakcináinkat és gyógyszereinket. Ha ez bekövetkezik, akkor közel leszünk ahhoz, hogy a nulláról kezdjük.”