Új vírus a láthatáron, Kínában brutális gyorsasággal terjed és egyelőre nem tudják megfékezni.
Egyes részeken már komplett városokat zártak karantén alá, mint annak idején Vuhant a koronavírus járvány kezdetekor.
Az azóta eltelt több mint másfél évben az ország szinte nullára tudta szorítani az új koronavírusos esetek számát, egészen mostanáig.
A delta variáns azonban máshogy viselkedik, mint a vuhani koronavírus, és a korábbi taktika – tömeges tesztelés, alapos kontaktkutatás, adott esetben milliók karanténba helyezése és a társadalom fegyelmezettsége – már nem tűnik elég hatékonynak.
A korábban sikeresen védekező Sydney-ben hetek óta kijárási tilalom van, érdemben mégsem csökken a fertőzöttségi ráta, Szingapúrban robbanni látszik a járvány, és a jelek szerint Kína sem marad ki a sorból, kénytelen lesz együtt élni a koronavírussal.
Annyit tudni egyelőre, hogy feltehetően Moszkvából, az oroszoktól érkezhetett a delta mutáns.
1,7 milliárd beadott oltás, mégis félnek, ez pedig sokak szerint árulkodó jel.
A kínai járványhelyzet egyik érdekes aspektusa most az, hogy miért estek pánikba, ha a lakosság többsége már a vakcinák által védettséget szerzett?
A hivatalos tájékoztatás szerint a világ második legnépesebb országában eddig 1,7 milliárd vakcinát adtak be, bár arra vonatkozóan nem közölnek pontos adatokat, hogy mennyien kapták meg mindkét oltásukat.
Nincs sok értelme a tömeges tesztelésnek, de egyes hírek szerint a kínai vezetés sincs teljesen meggyőződve az ott előállított vakcinák hatékonyságáról, márpedig Kínában csak azokkal oltanak.
A kommunista rezsim minden erejével próbálja bizonygatni, hogy nincs köze a járvány kitöréséhez, vádolták már azzal is az amerikaiakat, hogy 2019 októberében a vuhani katonai világjátékok alkalmával vitték be a koroanavírust, de arról is cikkeztek már, hogy egy olaszországi véradási programon keresztül juttatták el Kínába a betegséget.
A WHO egyébként még márciusban azt állapította meg: valószínűtlen, hogy a vuhani víruslaboratóriumból származik a koronavírus, de ezt több nyugati ország és egyre több szakértő is kétségbe vonja, mert a kínaiak megtagadják a hozzáférést azokhoz az adatokhoz, amelyek cáfolhatnák ezt a teóriát.