Több alapvető emberi jogi aggály is felmerült, ezek az alábbiak az ombudsman szerint:
- Sérti a jogállamiság elvét,
- nem felel meg a jogbiztonság követelményeinek,
- sértheti az emberi méltósághoz való jogot,
- sérti az egyenlő bánásmód elvét
Az alapvető jogok biztosa szerint az a májusi Kásler Miklós-féle rendelkezés, miszerint halasztható műtétre és rehabilitációs ellátásra csak az mehet a magyar egészségügyben, akinek van érvényes védettségi igazolványa, vagy ha az nincs, akkor önköltségen a beteg PCR- vagy antigéntesztet csináltat.
A PCR-teszt 19 500 forint, míg az antigénteszt 11 forintba kerül ma Magyarországon.
Az Emmi később annyit hozzátett, hogy annak a tesztjét a kórház finanszírozza, aki önhibáján kívül, például egészségi állapota miatt nem tudta felvenni az oltást.
z ombudsmani jelentés a hétvégén jelent meg.
Ebben azt írja, arról nem létezik kormányrendeletet, hogy a rehabilitációs ellátások és halasztható beavatkozásokhoz negatív teszt kéne, csak Kásler Miklós egyedi utasítása és a Müller Cecília vezette Nemzeti Népegészségügyi Központ körleveleiben jelenik az meg.
Az ombudsman szerint:
„a PCR és antigén tesztek követelménye, valamint azok költsége megtérítésének miniszteri utasításban történő előírása ellentétes az Alaptörvény jogállamiság elvével”.
Azt is írja, Kásler és Müller leveleiben – többszöri megküldésük ellenére sem – nincsenek érthetően és világosan meghatározva, leírva a követelmények, hogy az teljesen érthető legyen az egészségügyi intézményekben mindenkinek.
Így aztán „a nem megfelelő szabályozási szint és a tartalmi bizonytalanságok okán sérül a jogállamiság elve, valamint az abból levezethető jogbiztonság követelménye”.
Az alapvető jogok biztosa ezért „a visszáságok orvoslására és a jövőbeli jogsérelem lehetőségének elkerülése érdekében” felkérte Kásler Miklóst, hogy a májusi utasításait és az ügyben kiküldött körleveleit vonja vissza.